برگزیده کتاب سال در گفت‌وگو با ایبنا:

باید نگاه ویژه‌تری به تشخیص بیماری‌ها در تالیف کتاب‌های پزشکی داشت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۵
 
 
پرویز واحدی مولف کتاب«طب تنفس» درباره هدف اصلی خود از تالیف کتابش گفت: در کتاب«طب تنفس» از پرداختن به روش‌های درمانی پرهیز کرده‌ام و با نگاه ویژه‌تری به تشخیص بیماری‌های تنفسی در این کتاب پرداخته‌ام.
 
پرویز واحدی مولف کتاب«طب تنفس» و برگزیده سی‌ و پنجمین جایزه کتاب سال در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره ویژگی اصلی کتاب«طب تنفس» گفت: با توجه به اینکه علم پزشکی روز به روز در حال تحول و تغییر است، اما روش‌های درمانی ثابت است به همین دلیل تصمیم به تالیف کتابی گرفتم تا پزشکان و جامعه پزشکی بتوانند با استفاده از آن در روند تشخیص بیماری‌ها اطلاعات جامع‌تر و کامل‌تری را کسب کنند.

واحدی گفت: «طب تنفس» کتابی است که راه‌های تشخیص بیماری‌های تنفسی را به تفصیل بیان می‌کند و من در روند تالیف این کتاب از منابع و رفرنس‌های معتبری بهره برده‌ام؛ به طوریکه تمام محتوای آن مطابق با علم روز است.

این پزشک متخصص یادآور شد: از سال‌ها پیش مجموعه‌ای از کتاب‌های پزشکی که درباره تشخیص بیماری‌ها بود را تالیف کرده‌ام. «طب تنفس» سری چهارم مجموعه(دایره‌المعارف علائم و نشانه‌ها در طب بالینی) است.

وی افزود: تالیف کتاب«طب تنفس» از شش سال پیش آغاز شد و تصاویر کاملا رنگی و واضح از انواع بیماری‌های تنفسی در کتاب چاپ شده است.

به گفته واحدی کتاب«طب تنفس» در دو جلد و هر جلد آن در 1200 صفحه منتشر شده است.


 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون مشابه این کتاب که منوط به تشخیص بیماری‌های تنفسی باشد منتشر شده است یا خیر گفت: معدود کتاب‌هایی درباره درمان و روش‌های بیماری‌های تنفسی در ایران منتشر شده است؛ اما اینکه کتابی فارغ از درمان منحصرا به تشخیص و روش‌های تشخیصی بیماری‌های تنفسی بپردازند، منتشر نشده بود و همین عامل باعث شد تا در تالیف این کتاب با نگاه ویژه‌تری تشخیص بیماری‌های تنفسی را مدنظر قرار دهم.

واحدی در انتها گفت: در طول چاپ و انتشار کتاب بسیار اذیت شدم حق تالیف چندانی دریافت نکرده‌ام؛ همچنین بنابر هدفی که از تالیف این کتاب داشتم هیچ اقدامی برای شرکت در جایزه کتاب سال نکردم اما همکاران و دوستانم با خواندن آن زحمت شرکت در مسابقه را کشیدند و امیدوارم تالیف کتاب‌های پزشکی در ایران افزایش یابد.

از دیگر آثار پرویز واحدی
بیماری‌های دستگاه تنفس(دایره‌المعارف علائم و نشانه‌ها در طب بالینی)، (1392)
اورولوژی(دایره‌المعارف علائم و نشانه‌ها در طب بالینی)، (1389)
نفرولوژی(دایره‌المعارف علائم و نشانه‌ها در طب بالینی)، (1387)
تنگی نفس(دایره‌المعارف علائم و نشانه‌ها در طب بالینی)، (1377)
بیماری‌های خون(دایره‌المعارف علائم و نشانه‌ها در طب بالینی)، (1376)
بیماری‌های دستگاه تنفس در دو جلد، (1363)
فیزیوپاتولوژی ریه، (1349)
بیماری‌های قلب و عروق و گوارش، (در دست تالیف)
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257647