مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

وزارت آموزش و پرورش، مسئول آموزش عمومی قرآن در کشور است

چاپ 70 عنوان کتاب در قالب 6 میلیون جلد در مدت سه سال
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۱
 
 
حمیدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، گفت: وزارت آموزش و پرورش، مسئول آموزش عمومی قرآن کریم در کشور بوده و بدیهی است کتاب‌هایی که در حوزه آموزش عمومی تهیه می‌شوند در برخی موارد جنبه تخصصی هم داشته باشند.
 
حمیدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره میزان تولید کتاب و محتوای قرآنی در این وزارتخانه، بیان کرد: حوزه‌های مختلفی در آموزش و پرورش به فعالیت‌های قرآنی اعم از تدوین کتاب درسی، آموزش و تربیت مربی قرآنی می‌پردازند. بخش دیگری از اقدامات نیز به فعالیت‌های فوق‌برنامه مربوط می‌شود.
 
وی گفت: در حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی اداره‌کل قرآن، عترت و نماز، در سه سال اخیر حدود 70 عنوان کتاب در قالب 6 میلیون جلد در شاخه‌های مختلف حوزه دین و قرآن از جمله
کار ما در آموزش و پرورش، جنبه عمومی دارد و فعالیت‌های ما در حوزه قرآن در راستای انس با قرآن و تربیت براساس فرهنگ قرآنی است نه اینکه به‌طور تخصصی دانش‌آموزان را به‌عنوان حرفه قرآنی آموزش دهیم
17 عنوان کتاب با موضوع امام‌شناسی در قالب طرح مصباح‌الهدی که شامل برش‌هایی از زندگی ائمه اطهار (ع) است را تدوین کردیم.
 
مسیب‌زاده ادامه داد: همچنین هفت عنوان کتاب در زمینه تفسیر، هفت عنوان با محوریت نهج‌البلاغه، هفت عنوان با موضوع صحیفه سجادیه، حدود 12 عنوان کتاب ویژه آموزش‌های حفظ موضوعی قرآن کریم و مواردی دیگر را تدوین، چاپ و بین دانش‌آموزان توزیع کردیم. ما کاملا اختیاری و با توجه به علاقه‌مندی دانش‌آموزان این کتاب‌ها را تهیه می‌کنیم و در مناسبت‌های مختلف مانند مسابقات و جشنواره‌ها، در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم. این آثار مرتب به‌روزرسانی می‌شوند و امیدواریم سال به سال‌ هم به تعداد آن‌ها افزوده شود.
 
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، با اشاره سطح محتوای این آثار نیز اظهار کرد: تمام کتاب‌ها در شاخه‌های تخصصی تدوین شده‌اند، اما سطح کتاب‌ها عمومی است. کار ما در آموزش و پرورش، جنبه عمومی دارد و فعالیت‌های ما در حوزه قرآن در راستای انس با قرآن و تربیت براساس فرهنگ قرآنی است، نه اینکه به‌طور تخصصی دانش‌آموزان را به‌عنوان حرفه قرآنی آموزش دهیم. وزارت آموزش و پرورش، مسئول آموزش عمومی قرآن کریم در کشور بوده و بدیهی است کتاب‌هایی که در حوزه آموزش عمومی تهیه می‌شوند در برخی موارد جنبه تخصصی هم داشته باشند.
 
وی گفت: برخی کتاب‌ها برای تالیف به اهالی قلم سفارش داده می‌شوند و در برخی موارد نیز نویسندگان در
امسال در زمینه طرح حفظ موضوعی قرآن کریم، سه میلیون و 700 هزار جلد کتاب به چاپ رساندیم. در این کتاب‌ها، بین 20 تا 40 آیه منتخب متناسب با سن دانش‌آموزان و برای هر پایه تحصیلی به‌صورت کاربردی، ارائه شده است
این زمینه تقاضای همکاری می‌کنند. تعدادی از کتاب‌ها از سوی کارشناسان وزارتخانه تولید می‌شود، برخی به قلم استادان حوزه و دانشگاه در قالب یک کارگروه ویژه به رشته تحریر درمی‌آیند و تعدادی نیز برای تولید به بیرون از مجموعه سفارش داده می‌شوند. نکته قابل ذکر این است که برای تالیف کتاب‌ها به سراغ بهترین‌ها می‌رویم. دانش‌آموزان سرمایه‌های اصلی جامعه ما هستند و برای بهترین‌ها، بهترین افراد باید بنویسند.
 
مسیب‌زاده با اشاره به برخی طرح‌های جامع قرآنی این وزارتخانه‌، افزود: امسال در زمینه طرح حفظ موضوعی قرآن کریم، سه میلیون و 700 هزار جلد کتاب به چاپ رساندیم. در این کتاب‌ها، بین 20 تا 40 آیه منتخب متناسب با سن دانش‌آموزان و برای هر پایه تحصیلی به‌صورت کاربردی، ارائه شده است. کتاب، تکلیف و کلاس درس، جنبه تکلیفی دارند، ولی در برنامه‌های فوق‌برنامه دانش‌آموز براساس علاقه خود انتخاب می‌کند، لذا این‌گونه فعالیت‌ها با استقبال دانش‌آموزان همراه است.
 
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، درباره جایگاه تاثیرگذار کتاب در بین دیگر روش‌های آموزشی، بیان کرد: در آموزش و پرورش معمولا یک بسته فرهنگی را برای آموزش پیشنهاد می‌دهیم و در این بین، هنوز هم کتاب و نشر مکتوب جایگاه خود را دارند. نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های متنوع آموزشی و فرهنگی تهیه شده و در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، ولی نشر مکتوب و کتاب چاپی همچنان در آموزش و پرورش جایگاه ویژه‌ و تاثیرگذاری دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257738