مدیر انتشارات ماه و خورشید:

کتاب‌هایی که در دانشگاه‌ها منتشر شده و همانجا دفن می‌شوند!

انتشار کتاب‌هایی در حوزه دانش‌های میان‌رشته‌ای
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
 
 
«دیباچه‌ای تاریخی بر نظریه ادبی: از افلاطون تا بارت» نوشته ریچارد هارلند و ترجمه بهزاد برکت و «نقد و تئوری شعر: سلوک شعر» نوشته محمود فلکی از سوی انتشارات ماه و خورشید منتشر شدند. مدیر این انتشارات گفت که «ماه و خورشید» نشر تازه‌کاری است که هدفش انتشار کتاب‌هایی در حوزه دانش‌های میان‌رشته‌ای است.
 
عباد شعبانیان
عباد شعبانیان به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: انتشارات ماه و خورشید در سال گذشته (1395) شروع به کار کرد. از آن زمان تا آذرماه گذشته توانستیم دو کتاب «دیباچه‌ای تاریخی بر نظریه ادبی از افلاطون تا بارت» نوشته ریچارلد هارلند و ترجمه بهزاد برکت و «سلوک شعر» نوشته محمود فلکی را منتشر کنیم.

مدیر انتشارات ماه و خورشید افزود: بهزاد برکت پیشتر «دیباچه‌ای تاریخی بر نظریه ادبی از افلاطون تا بارت» را در دانشگاه گیلان منتشر کرده بود، اما این کتاب نیز مانند بسیاری از کتاب‌هایی که در دانشگاه‌ها منتشر شده و در همانجا هم دفن می‌شوند، به همان سرنوشت دچار شده بود. تجدید چاپ این کتاب همراه با ویرایش جدید، بازبینی تازه و اضافه شدن نمایه‌ها بود. این کتاب از نظر ترجمه کار بسیار دشواری به حساب می‌آید و حیف بود که دیده نشود.

شعبانیان ادامه داد: به قلم محمود فلکی هم پیشتر چند کتاب در ایران منتشر شده بود. او از سال 62 در آلمان زندگی کرده و در دانشگاه هامبورگ به تدریس اشتغال داشت و به تازگی بازنشسته شد. از دیگر کتاب‌های منتشر شده او در ایران می‌توان به این موارد اشاره کرد: «بیگانگی در آثار کافکا و تاثیر او بر ادبیات مدرن پارسی»، «نگاهی به شعر نیما» و «نگاهی به شعر شاملو»، «تئوری بنیادین داستان‌نویسی» و... در کتاب سلوک شعر آقای برکت با بهره‌گیری از اندیشه‌های مارتین هایدگر، فیلسوف مشهور آلمانی به بررسی شعر معاصر ایران پرداخته‌اند.

مدیر انتشارات ماه و خورشید همچنین برنامه‌های این نشر در سال 97 را به این شرح بیان کرد: با ترجمه فرید قدمی هم چند کتاب را در دست انتشار داریم. نخستین آن مجموعه اشعار جیمز جویس است که تا پایان اسفند روانه کتابفروشی‌ها می‌شود. کتاب دیگر ترجمه نمایشنامه «تبعیدی‌ها» تنها اثر جیمز جویس در حوزه ادبیات نمایشی است. این دو کتاب با همکاری بنیاد جویس در زوریخ منتشر می‌شود.

شعبانیان گفت: همچنین با ترجمه قدمی کتابی فعلا با عنوان «کمونیسم ادبی» را نیز در دست انتشار داریم که با همکاری بنیاد والت ویتمن در آمریکا منتشر می‌شود. این کتاب شامل آرا تعدادی از صاحب‌نظران ادبیات جهان است. چند مجموعه داستان و نمایشنامه را نیز با ترجمه غلامرضا صراف در دست آماده‌سازی و انتشار داریم.

مدیر انتشارات ماه و خورشید در پایان اشاره کرد: به طور کل برنامه نشر ما انتشار کتاب‌های تئوریک و میان‌رشته‌ای با نگاه به رویکردهای ادبی معاصر است. البته قرار است چند رمان تالیفی و ترجمه‌ای را نیز منتشر کنیم. همچنین در مجموعه‌ای نیز به سراغ نویسندگان زن معاصر رفته‌ایم. نویسندگانی که شناخته شده نیستند، اما آثاری درخور و شایسته دارند. آثاری که تاکنون بررسی شده‌اند همه داستان کوتاه هستند، حال ممکن است کتاب‌های مجموعه داستان از چند نویسنده را منتشر کنیم یا اینکه ممکن است صرفا در هر مجلد آثار یک نویسنده درج و منتشر شوند.

«دیباچه‌ای تاریخی بر نظریه ادبی: از افلاطون تا بارت» نوشته ریچارد هارلند و ترجمه بهزاد برکت با شمارگان 500 نسخه، 588 صفحه و بهای 35 هزار تومان و «نقد و تئوری شعر: سلوک شعر» نوشته محمود فلکی با شمارگان 500 نسخه، 275 صفحه و بهای 25 هزار تومان، هر دو از سوی انتشارات ماه و خورشید روانه کتابفروشی‌ها شده‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258687