تیمورزاده توضیح داد:

چرا تشکیل انجمن فرهنگی ناشران علوم پزشکی ضرورت داشت؟

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸
 
 
رئیس هیات موسس انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی گفت: تاسیس این انجمن به صورت مستقل از ناشران کتاب دانشگاهی غیرپزشکی، نه فقط لازم بلکه ضروری و حیاتی است، این ضرورت در واپسین روزهای سال ۹۶ پس از دوسال پیگیری محقق شد و ناشران کتاب علوم پزشکی در ابتدای راه هستند تا به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند.
 
فرهاد تیمورزاده؛ رئیس هیات موسس انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: روند روبه‌گسترش علوم پزشکی و پیشرفت‌های اخیر در سطح جهانی، کتاب و لوازم آموزشی و نشر آن را نیز نسبت به دیگر شاخه‌های علوم، به طور متمایزی حساس‌تر و در عین حال آسیب‌پذیرتر ساخته است.
 
وی ادامه داد: این آسیب‌پذیری بالا، حساسیت و ضرورت همسویی ناشران با وزارتخانه مربوطه را اجتناب‌ناپذیر می‌کند، از سوی دیگر تغییرات روزانه علم پزشکی و دستاوردهای جهانی آن که مستقیما بر سلامت و جان مردم تاثیر می‌گذارد، ویرایش سریع‌تر کتاب‌های علمی این رشته را ضروری و گاه حیاتی می‌کند.
 
تیمورزاده با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه نشر پزشکی آسیب‌های زیادی به همراه دارد، افزود: به دنبال تغییرات گسترده در این حوزه، نشر کتاب‌های این حوزه به طور غیر‌قابل مقایسه‌ای با دیگر رشته‌های علمی، پرمخاطره بوده و از ریسک بالایی برخوردار است.
 
وی یادآور شد: از زاویه‌ای دیگر، دانشجویان و دانش‌آموختگان این رشته، به دلیل ارتباط مستقیم با مردم و بیماران و مشاهده دردها و رنج‌های آنان در ساعات مختلف شبانه روز، از روحیات حساس‌تر و لطیف‌تری برخوردار هستند و این‌ها همه نیاز به برنامه‌ریزی متفاوت برای تولید کتاب‌های علوم پزشکی، نشر و توزیع آن‌ها را گوشزد می‌کنند.
 
رئیس هیات موسس انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی در این زمینه توضیح داد: این اهداف و برنامه‌ها هیچگاه به وسیله آن‌هایی که با حساسیت‌های آموزش عالی حوزه پزشکی آشنا نیستند، درک نمی‌شود تا چه رسد به اینکه تدوین و اجرا شود، البته این کار دیر انجام شد اما همچنان پیش خواهیم رفت تا به هدف خود دست پیدا کنیم.
 
 تیمورزاده تاکید کرد: انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی زیر نظر دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسیس شده و برنامه‌های خود مبنی بر فراخوان عضوگیری را آغاز کرده است.
به گفته وی، فارغ‌‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی فعالیت حرفه‌ای خود را صرفا مبتنی بر دانش انجام نمی‌دهند و آموزش‌های آن‌ها نیز به این دلیل فقط بر مبنای افزایش دانش پزشکی صورت نمی‌گیرد. نقش بی‌بدیل بالین بیمار و محیط‌های بیمارستانی بر آموزش علمی و عملی و در واقع کارورزی در حوزه پزشکی غیر قابل انکار است.
 
تیمورزاده با بیان اینکه بینش نیز کیمیا و گوهر نایابی است که در کنار دانش در این حوزه و با شیوه‌های عملی آموزشی، ایجاد می‌شود، گفت: این همان موضوعی است که نظام آموزش عالی تقریبا از فقدان آن رنج می‌برد و فارغ‌التحصیلانش در گسست مشخصی با حوزه کار و صنعت قرار دارند و باید برای آن چاره‌ای اندیشید.
 
وی با اشاره به فعالیت 50 ناشر در حوزه پزشکی، گفت: نکته مهم و ضروری اینجا است که فقط ناشران خصوصی در حوزه پزشکی فعال هستند و بار اصلی تولید کتاب پزشکی کشور بر دوش ناشران خصوصی است و در این زمینه اکنون کمبود عنوان کتاب پزشکی نداریم و آثار خوبی در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف چاپ می‌شود.
 
این فعال حوزه نشر با اشاره به لزوم حرکت ناشران به چاپ کتاب‌های تالیفی، عنوان کرد: از آنجایی که فعالیت در حوزه پزشکی نیازمند علم و مهارت به صورت توامان است، ناشران باید به سمت تالیف بروند، زیرا الان 99 درصد کتاب‌های موجود در کشور به طب آمریکایی اختصاص دارد و به دلیل ضعف تحقیق و پژوهش در این حوزه، تولید علم نداریم.
 
تیمورزاده تاکید کرد: اکنون فراخوان عضوگیری در میان ناشران پزشکی اعلام شده است و عضوگیری از ناشران، پس از ارسال مدارک و بررسی آن‌ها آغاز می‌شود. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259428