عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گفت‌وگو با ایبنا:

سند مشروطیت امسال برای اولین‌بار در نمایشگاه کتاب به نمایش در‌می‌آید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
 
 
مجید آقارفیعی درباره فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نمایشگاه سی‌ویکم گفت: اغلب فعالیت‌هایی که برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نظر گرفته شده در راستای شناساندن فعالیت‌های این سازمان برای عموم مردم است.
 
مجید آقارفیعی؛ عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره حضور سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: در نمایشگاه کتاب امسال غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی دارای بخش‌های متنوعی است که هر کدام از این بخش‌ها به شناخت بیشتر عموم مردم از فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی می‌پردازد.

وی افزود: در نمایشگاه امسال با ناشران و کسانی که خواهان شناخت بیشتر این سازمان هستند ارتباط بیشتری خواهیم داشت. بخشی از غرفه مربوط به فیپا است؛ در این بخش ناشران و افراد می‌توانند درباره فیپا و مسائل مربوط به آن با کارشناسانی که در غرفه حضور دارند در قالب پرسش و پاسخ به تبادل اطلاعات بپردازند.

آقارفیعی گفت: بخش دیگر غرفه به نسخه خطی اختصاص دارد که عموم مردم علاوه بر بازدید می‌توانند با متخصصان این حوزه که در غرفه حضور دارند به گفت‌وگو بپردازند.

این عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی اظهار کرد: علاوه بر این دو بخش‌، در قسمتی از غرفه میزی با عنوان میز نور قرار داده خواهد شد که به صورت سمبلیک به مرمت آثار و اسناد قدیمی و خطی پرداخته می‌شود. دراین قسمت سیر مراحل ترمیم یک نسخه کتاب یا سند قدیمی به نمایش در‌می‌آید.

وی ادامه داد: ویترینی داخل غرفه تعبیه خواهد شد که در آن اسناد قدیمی و کتاب‌های تاریخی را به نمایش خواهیم گذاشت؛ یکی از آثاری که در این ویترین به نمایش در‌می‌آید سند مشروطیت است که فقط یک نسخه از آن  در سازمان اسناد و کتابخانه ملی موجود است.

عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: در کنار این آثار به نمایش گذاشته شده، آثار رئیس جمهوری که در دوران ریاست جمهوری وی منتشر شده است را در غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نمایشگاه سی‌ویکم نمایش خواهیم داد.

به گفته آقارفیعی با توجه به اینکه عمده فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی چندان برای عموم مردم شناخته شده نیست، در کل هدف این سازمان این است تا افراد و عموم مردم با وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی آشنا شوند. در واقع نمایشگاه کتاب در هر دوره‌ای می‌تواند فرصتی برای معرفی بهتر این سازمان برای عموم مردم باشد.


وی درباره انتشارات سازمان اسناد و کتابخامنه ملی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران گفت: بخش دیگر غرفه مربوط به انتشارات است. کتاب‌هایی که در حوزه علم اطلاعاتی و دانش‌شناسی منتشر شده‌اند در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد.

آقارفیعی افزود: در قسمت انتشارات غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی کتاب‌هایی که در حوزه علم دانش‌شناسی و کتابداری در سال گذشته منتشر شده‌اند نمایش داده خواهند شد که مخاطبان خاصی هم دارند؛ افرادی که خواهان کسب اطلاعات در این زمینه‌ها هستند می‌توانند با حضور در غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نمایشگاه سی‌ویکم به این آثار دسترسی پیدا کنند.

گفتنی است نمایش اسناد و کتاب‌های تاریخی یکی دیگر از بخش‌هایی است که در غرفه امسال به نمایش در‌می‌آید. در حال حاضر سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای حضور در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درخواست 130 متر غرفه را داده است که در صورت موافقت شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران قرار است این غرفه در بخش ناشران عمومی سالن شبستان برپا شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259519