​مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری «انار سرخ» خبر داد:

حضور 58 ناشر ایرانی در نمایشگاه کتاب کابل

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۱
 
 
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری «انار سرخ» و مسئول هماهنگی‌های نمایشگاه کتاب کابل،از حضور 70 ناشر ایرانی و افغانستانی در دومین دوره نمایشگاه کتاب کابل خبر داد و بر جایگاه قابل توجه کتاب‌های ایرانی در افغانستان تاکید کرد.
 
سیدمجید سلطانی؛ در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره برگزاری دومین نمایشگاه کتاب کابل بیان کرد: دومین نمایشگاه کتاب کابل با همکاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و دانشگاه کابل از دوم تا هشتم اردیبهشت‌ماه در دانشگاه کابل برگزار می‌شود.  
 
به گفته این فعال فرهنگی، نمایشگاه کابل از 70 غرفه شامل 58 ناشر ایرانی و 12 غرفه ناشران افغانستانی از ساعت هشت و 30 دقیقه تا 17 برپا می‌‌شود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب هرات به‌عنوان مهمان ویژه حضور داشت.
 
سلطانی درباره اهداف شرکت جمهوری اسلامی ایران در دومین نمایشگاه کتاب کابل گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت ایران در نمایشگاه کتاب کابل با توجه به زبان مشترک دو ملت، افزایش تعاملات بین ناشران ایرانی و افغانستانی است.
 
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری «انار سرخ» با اشاره به تاثیر افزایش تعامل ناشران ایرانی و افغانستانی ادامه داد: کتاب‌‌‌های مولفان، مترجمان و به‌ویژه کتاب‌های دانشگاهی ایرانی در افغانستان بسیار طرفدار دارد بنابراین در نظر داریم با افزایش تعامل از افست کتاب‌‌های ناشران ایرانی پیشگیری و ناشران افغانستانی را برای خرید رایت ترغیب کنیم.
 
سلطانی با تاکید بر جایگاه قابل توجه کتاب‌های غیردرسی در افغانستان ادامه داد: ادبیات داستانی و شعر نیز در جامعه افغانستان از جایگاه قابل‌توجهی برخوردار است. همنوایی شعر دوستان افغانستانی با فاضل نظری، شاعر کشور‌مان در جلسه شعر‌خوانی به میزبانی افغانستان، نشانه توجه مردم افغانستان به ادبیات و شعر ایران است.    

این فعال فرهنگی افزود: ترجمه «ملت عشق» نیز سال گذشته در افغانستان با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شد. توجه مخاطبان افغانستانی به کتاب‌های ایرانی موجب شده تا شاهد افزایش حضور ناشران ایرانی در دومین نمایشگاه کتاب افغانستان باشیم.
 
سلطانی بیان کرد: برگزاری رونمایی از کتاب‌های نویسندگان افغانستانی در سی‌‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یا بعد از این رویداد فرهنگی از‌جمله موضوعاتی است که در جریان برگزاری دومین دوره نمایشگاه کتاب کابل پیگیری می‌شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259709