علی مغانی در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

بی‌ثباتی نرخ ارز و به‌هم‌ریختگی بازار چاپ

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۸
 
 
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه در هفته‌های اخیر گفت: به دنبال افزایش قیمت دلار در هفته‌های اخیر، نوسانات قیمت مواد اولیه مورد نیاز چاپخانه‌داران، بازار را به هم ریخته است.
 
علی مغانی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: در نخستین ماه سال وضعیت کار چاپخانه‌داران زیادی در حالت رکود به سر می‌برد و بسیاری از سفارش‌های چاپی با افت قابل توجه،‌ کاهش داشته است.
 
وی افزود: بسیاری از واردکنندگان که سود خود را کرده‌اند در روزهای اخیر با افزایش نرخ ارز قیمت‌ها را بالا برده‌اند. این مساله باعث شده تولیدکنندگان و چاپخانه‌داران زیادی با مشکل روبرو شوند زیرا نمی‌توانند سفارش بگیرند.
 
مغانی با اشاره به پاره‌ای از مشکلات مضاعف که با وجود شرایط پیش‌آمده وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند،‌ توضیح داد:‌ تولیدکنندگان و چاپخانه‌داران در حالی که نتوانسته‌اند سفارش‌های مناسبی داشته باشند، در عین حال باید حقوق کارگران، بیمه، مالیات و قبوض خود را پرداخت کنند و هزینه‌های بالای جاری ماهیانه خود را بپردازند.
 
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان با بیان اینکه در نخستین ماه سال 97 چاپخانه‌ها با کاهش سفارش روبرو بودند، ادامه داد: در این میان بسیاری از مجتمع‌های بزرگ چاپی از وضعیت کار ناراضی هستند و شاهد هستیم که بسیاری از مدیران چاپخانه‌ها به دنبال تغییر شغل و کاربری هستند.
 
مغانی تاکید کرد: قیمت دلار تاثیر مستقیم بر روی نرخ مواد اولیه داشته است و وضعیت بازار به گونه‌ای است که وقتی قیمت‌ها 100 تومان بالا می‌رود،‌ اجناس هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و زمانی که ارزان می‌شود، قیمت‌ها پایین نمی‌آید.
 
به گفته وی، ثبات نرخ ارز و به دنبال آن قیمت‌ مواد اولیه می‌تواند در ثبات بازار کار نقش به‌سزایی داشته باشد و دولتمردان باید با توجه به این موضوعات تلاش کنند برای تولیدکنندگان زمینه خوب و مناسبی برای کار فراهم کنند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259710