مرجع کامل کتاب‌های طب سنتی در غرفه سفیر اردهال رونمایی شد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۶
 
 
مراسم رونمایی از «مجموعه آثار حکیم سیدمحمدحسین عقیلی خراسانی» در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه سفیر ارهال برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مراسم رونمایی از کتاب «مجموعه آثار حکیم سیدمحمدحسین عقیلی خراسانی» با حضور حسین عابدینی، مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال، احسان مقدس؛ مولف کتاب‌های طب سنتی و هاتف قوچانی (مصحح و مترجم اثر)‌ در غرفه سفیر اردهال در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز جمعه 21 اردیبهشت‌ماه برگزار شد.

پس از برگزاری مراسم رونمایی از کتاب هاتف قوچانی مصحح و مترجم این اثر در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا درباره روند ترجمه و تصحیح این کتاب گفت: مولف این کتاب از علمای قرن سیزدهم طب سنتی است که به عنوان مهم‌ترین مرجع طب سنتی مورد استقبال بسیاری از اطبا واقع شده است.

وی افزود: این اثر شامل کل مبانی طب سنتی ادویه مفرده، ادویه مرکب و امراض می‌شود. «مجموعه آثار حکیم سیدمحمدحسین عقیلی خراسانی» در 14 جلد منتشر شده است؛ درواقع این کتاب تصحیح مجموعه نسخه‌های خطی است و لازم به ذکر است که قسمت‌های زیادی از این کتاب چاپ نشده بود.

قوچانی با اشاره به معرفی کلی این کتاب گفت: «مجموعه آثار حکیم سیدمحمدحسین عقیلی خراسانی» در 14 جلد تصحیح شده است. 2 جلد شامل بخش کلیات، 4 جلد مربوط به بخش ادویه مفرده، 4 جلد دیگر ادویه مرکب به نام ذخایرالتراکیب و 4 جلد هم بخش‌هایی مربوط به امراض است.

به گفته قوچانی تصحیح متن این کتاب 7 سال به طول انجامید و از مشکلات عمده آن تصحیح نسخه‌های خطی و چاپ سنگی بود.

مترجم و مصحح «مجموعه آثار حکیم سیدمحمدحسین عقیلی خراسانی» خاطرنشان: گروهی شامل افراد متخصص در زمینه چاپ سنگی و ویراستاری در حوزه طب سنتی در تصحیح این کتاب همکاری داشتند. این کتاب در طب سنتی بسیار شناخته شده است و پس از انتشار شاهد استقبال خوبی خواهیم بود.

 قوچانی افزود: متن این کتاب برای عموم مردم شاید کمی سخت و غیرقابل فهم باشد اما برای افرادی که تاحدودی از طب سنتی اطلاعات کافی دارند، قابل خواندن می‌باشد.

گفتنی است این نویسنده  25 عنوان کتاب در زمینه طب سنتی تصحیح و یا تالیف کرده است؛ همچنین در طول 200 سال اخیر یکی از اصلی‌ترین مرجع‌های طب سنتی است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261049