با همکاری خانه کتاب برگزار می‌شود:

تجلیل از حسین معصومی‌همدانی در اردیبهشت مفاخر

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۸
 
 
مراسم تجلیل از حسین معصومی‌همدانی؛ یکی از مفاخر استان همدان با حضور معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل خانه کتاب برگزار می‌شود.
 
فاضل عبادی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان درباره برپایی آئین بزرگداشت حسین همدانی در قالب برنامه اردیبهشت مفاخر، به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: این مراسم امروز؛ سه‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه راس ساعت 17 برگزار می‌شود و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان در آن حضور خواهند داشت.
 
وی ضمن اشاره به حضور محسن جوادی؛ معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیکنام حسین‌پور؛ مدیرعامل خانه کتاب در این مراسم، اضافه کرد: در این مراسم، کلیپی 17 دقیقه‌ای درباره دکتر حسین معصومی همدانی پخش می‌شود و سخنرانی‌ها و تجلیل از مقام این استاد را خواهیم داشت که در حوزه تاریخ علم فعالیت ارزشمندی داشته‌است.
 
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان درباره سلسله‌برنامه‌های اردیبهشت مفاخر که هرسال برای بزرگداشت فرهیختگان و مفاخر این استان برگزار می‌شود گفت: یکی از برنامه‌هایی که هر سال از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود اردیبهشت مفاخر است که برای مفاخر و اهالی قلم استان تدارک دیده می‌شود. خوشبختانه امسال با همکاری موسسه خانه کتاب برگزار خواهیم کرد.

عبادی درباره پیشینه این سلسله‌برنامه‌ها خاطر نشان کرد: در مراسم اردیبهشت مفاخر سال 94 از پرویز اذکایی و علیرضا ذکاوتی در حوزه نویسندگی، در سال 95 برای جواد محقق و میرهاشم میری و سال گذشته از آیت الله احمدی در حوزه حکمت و فلسفه تجلیل شد. امسال هم در حوزه فلسفه برای دکتر معصومی همدانی مراسم تجلیل برگزار خواهد شد.

حسین معصومی همدانی، سال ۱۳۲۷ در شهر همدان به دنیا آمد. وی در سال ١٣٥١ در رشته مهندسی برق از دانشگاه کنونی صنعتی شریف فارغ التحصیل شد. بعد از آن در دانشگاه آزاد ایران به ویرایش کتب علمی پرداخت. او در سال ١٣٥٨ به عنوان مدرس تاریخ و فلسفه علم به دانشگاه شریف بازگشت و در سال ١٣٧٢ به قصد ادامه تحصیل به فرانسه سفر کرد. تحصیلاتش را در رشته تاریخ و فلسفه علم در دانشگاه پاریس هفت ادامه داد و مدرک دکتری خود را با تخصص «تاریخ  اپتیک و ریاضیات» از این دانشگاه کسب کرد. بعد از آن به ایران بازگشت و تدریس در دانشگاه شریف را از سر گرفت.

او از سال ١٣٧٩ به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آمد و نیز در زمره چهره‌های اصلی و ویراستاران ارشد مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی هم قرار دارد.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261187