مهدی سریزدی در گفت‌وگو با ایبنا:

لزوم توجه به تجربه صنف در برگزاری نمایشگاه کتاب

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
 
 
مسوول کارگروه بخش کودک و نوجوان سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به اهمیت بخش کودک در نمایشگاه کتاب تهران، گفت: در طول این سال‌ها تجربیات بسیار خوبی در برگزاری نمایشگاه کسب کرده‌ایم و خوب است که مدیران کمیته‌‌های مرتبط از نظرات کارشناسی مدیران هر بخش، همچنین تجربه صنف در برگزاری نمایشگاه استفاده کنند.
 
مهدی سریزدی؛ مسوول کارگروه بخش کودک و نوجوان سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران‌ (ایبنا)، عنوان کرد: خوشبختانه امسال مکان نمایشگاه کتاب تهران خوب بود، زیرا دسترسی‌ها را برای ناشران و مخاطبان آسان‌تر کرد، به طوری که در سه روز نخست نمایشگاه که تعطیلی بود خیلی‌ها از شهرستان آمدند و بازدیدکنندگان فقط شامل تهرانی‌ها نمی‌شدند و از سوی دیگر فروش سه روز نخست نسبت به سال‌های قبل خیلی بهتر بود.
 
وی افزود: این در حالی است که از شنبه تا سه‌شنبه افت فروش و بازدیدکنندگان را داشتیم و دوباره سه روز آخر نمایشگاه بازدید و فروش خوب بود که دلیل آن نامشخص است و معتقدم مسوولان نمایشگاه باید علت آن شناسایی کنند.
 
سریزدی در پاسخ به این سوال که حضور دانش‌آموزان تا چه میزان در نمایشگاه کتاب موثر است، گفت: حضور دانش‌آموزان برای فروش ناشران خوب نیست بلکه فقط برای آشنایی آن‌ها با کتاب و نمایشگاه خوب بود ولی از نظر ریالی چندان تاثیری ندارد و این حضور مثل همیشه بود و تفاوت زیادی نداشت.
 
وی با بیان اینکه ناشران در مجموع از مصلا نسبت به شهرآفتاب ناشران راضی‌تر بودند، ادامه داد: نگاهی به آمار کلی فروش هم نشان می‌دهد که ناشران فروش نسبتا خوبی نسبت به سال گذشته داشتند اما در عین حال خواسته‌ها و درخواست‌هایی برای بهتر برگزار شدن نمایشگاه کتاب تهران داریم که امیدواریم سال آینده عملی شود.
 
سریزدی با بیان اینکه باید جای بهتری به بخش کودکان در نمایشگاه کتاب اختصاص داده شود، عنوان کرد: تفاوت بزرگ بخش ما با سایر بخش‌ها در این است که در بخش عمومی یک نفر می‌تواند برای خودش و دیگران کتاب خریداری کند اما در بخش کودک سه ـ چهار نفر برای یک نفر خریداری می‌کنند و خانواده‌ها اغلب کالسکه و تجهیزات به همراه خود دارند و غرفه‌ها و راهروها باید بزرگتر و عریض‌تر باشند و به همین دلیل است که ما به متراژ بیشتری نیاز داریم.
 
وی یادآور شد: ناشران کودک مثل دیگر ناشران دوست ندارند زیر چادر باشند، امسال هم ناشران بخش مسقف کودک یک سوم بود، ولی دو سوم دیگر که زیر سقف نبودند، از وضعیت خود راضی نبودند و خواستار بهبود وضعیت بودند.

مسوول کارگروه بخش کودک و نوجوان در نمایشگاه سی و یکم درباره دیگر جانمایی‌ها گفت: سالنی که در صحن مصلا قرار داشت از آنجایی که در مسیر رفت و آمد بود نسبتا پرمخاطب بود اما جای ناشرانی که در بالکن و غرفه‌های شمالی حضور داشتند، زیاد خوب نبود، اگرچه قرار بود راهرویی باز شود ولی چنین کاری انجام نشد و در یکی از سالن‌های پنج‌گانه ما ناشران ضرر کردند.
 
سریزدی تاکید کرد: خواسته ما از دست‌اندرکاران کمیته‌ها این است که به کارشناسی بخش‌ها توجه کنند، چون سال‌ها است که در هر بخش کار کرده‌ایم و کارشناسی می کنیم و امیدواریم که در سال آینده به تجارب کارشناسان هر بخش دقت کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261226