عرفان‌پور در گفت‌وگو با ایبنا:

فراگیر شدن قوانین صنفی از مزایای اتحادیه سراسری نشر است

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۲
 
 
رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی با اشاره به ثمرات تشکیل اتحادیه ملی نشر گفت: تعمیم و فراگیر شدن قوانین صنفی که اکنون فقط در تهران اجرا می‌شود به سایر استان‌ها از جمله ثمرات تشکیل اتحادیه ملی نشر در قالب پیگیری مطالبات اهالی نشر خواهد بود.
 
محمدتقی‌ عرفان‌پور؛ رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به لزوم تشکیل اتحادیه سراسری در حوزه نشر گفت: فعالیت‌های صنفی هرچه گسترده‌تر باشد وجاهت بیشتری دارد و بسیاری از موانع که بر سر راه اهالی نشر وجود دارد به کمک این تشکیل برداشته می‌شود.
 
وی افزود: الان برای تشکیل اتحادیه در هر استان معذوریت‌های زیادی وجود دارد زیرا در برخی شهرها، تعداد ناشران کم است و نمی‌توانند به تنهایی یک اتحادیه داشته باشند، از سوی دیگر برخی استان‌ها که تعاونی دارند تمایلی به تاسیس اتحادیه ندارند.
 
عرفان‌پور با اشاره به اقداماتی که پیش از این برای تشکیل اتحادیه سراسری انجام شده است، توضیح داد: پاییز سال گذشته نشستی در شهر شیراز با حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی مختلف برگزار کردیم و در این نشست قرار شد به شهرستان‌هایی که امکان تاسیس اتحادیه مستقل دارند کمک کنیم تا در نهایت به یک اتحادیه سراسری و کشوری برسیم.
 
وی با بیان اینکه اتحادیه سراسری می‌تواند به رفع برخی محدودیت‌ها و موانع کمک کند، یادآور شد: زمانی که این اتحادیه فعالیت خود را آغاز کند، به مرور می‌توانیم قوانین فراگیرتری داشته باشیم و تسهیلاتی برای اتحادیه‌ها در نظر بگیریم. به عنوان مثال اکنون در تهران ناشران یا افراد می‌توانند در محل مسکونی خود کتابفروشی دایر کنند و منعی برای این کار وجود ندارد که این رویه را می‌توان به سایر استان‌ها و شهرستان‌ها تسری داد.
 
رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی تاکید کرد: با سراسری شدن اتحادیه ناشران در کشور، می‌توان قوانین و لوایح را به صورت گسترده تعمیم داد، زیرا چنین اقداماتی موجب وحدت رویه در قوانین و مقررات نظام صنفی می‌شود.
 
عرفان‌پور به بعد دیگر این موضوع هم اشاره کرد و گفت: به نظرم حتی با این اتحادیه می‌توان در موضوع قاچاق کتاب و تکثیر غیرقانونی آثار هم قوی‌تر و موثرتر از الان اقدام کرد و برخورد با متخلفان تسهیل می‌شود زیرا کل کشور پشت ماجرا هستند که وضعیت صنعت نشر را به شکل گسترده رصد می‌کنند.
 
به گفته وی، حمایت گسترده از کتابفروشان به عنوان یکی از حلقه‌های مهم صنعت نشر در قالب این اتحادیه می‌تواند به خوبی عملی شود، به طوری که آن‌ها در این اتحادیه مسائل و مشکلات خود را طرح کنند و اتحادیه نیز با توانی که در اختیار دارد به تقویت و توسعه نشر کمک کند.
 
عرفان‌پور یادآور شد: در این زمینه هیات مدیره‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه آشنا با همدیگر پیگیر راه‌اندازی و تاسیس اتحادیه سراسری هستند و امیدوارم به زودی خبرهای خوبی در این زمینه منتشر شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262029