تشریح برنامه‌های دهه کرامت در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

سومین همایش «پدیدآورندگان آثار رضوی» برگزار می‌شود

رونمایی از هشت کتاب با موضوع فرهنگ و سیره رضوی
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
 
 
مرتضی انفرادی، دبیر ستاد دهه کرامت در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در تشریح برنامه‌های این مرکز،‌ گفت: همایش «پدیدآورندگان آثار رضوی»، همایش «امام رضا (ع) در منابع اهل سنت» و رونمایی از هشت کتاب با موضوع فرهنگ و سیره رضوی از مهم‌ترین برنامه‌های بنیاد در دهه کرامت سال جاری است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در دهه کرامت سال جاری (24 تیر تا سوم مرداد 97)، هشت برنامه کلی با محورهای علمی و پژوهشی برگزار می‌کند.
 
مرتضی انفرادی، دبیر ستاد دهه کرامت در این بنیاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا در تشریح مهم‌ترین برنامه‌های این دهه با محوریت کتاب و پژوهش، بیان کرد: از جمله این برنامه‌ها می‌توان به سومین همایش «پدیدآورندگان آثار رضوی» که سوم تیرماه همزمان با کتاب سال رضوی در سالن همایش‌های بنیاد برگزار می‌شود، اشاره کرد. این هم‌اندیشی با چند هدف و رویکرد اصلی دنبال می‌شود. یکی از این اهداف، تکریم و تقدیر کسانی است که در حوزه سیره و معارف رضوی آثاری خلق کرده‌اند.
 
وی ادامه داد: دومین رویکرد برگزاری این همایش، شناسایی خلأهای پژوهشی در حوزه سیره و معارف رضوی است. بنیاد با توجه به رسالت علمی و عملی خود، باید نقاط ناشناخته در سیره و زندگی امام رضا (ع) را شناسایی کند که این همایش علمی نیز با هدف بررسی همین خلأها انجام می‌شود. سومین رویکرد بنیاد در برگزاری همایش «پدیدآورندگان آثار رضوی»، پیشگیری از موازی‌کاری و انجام پژوهش‌های تکراری در این زمینه است.
 
انفرادی با بیان اینکه «هویت‌آفرینی» چهارمین هدف و رویکرد ما از برگزاری چنین همایشی است، گفت: همه کسانی که در حوزه فرهنگ و سیره رضوی توانمندی‌هایی دارند و آثار آ‌نها در سطح مطلوب برای عرضه باشد،‌ دعوت و آثار آنها برای نمایان ساختن مرجعیت آستان در حوزه آثار رضوی، جمع‌آوری می‌شود. گستره این همایش، در چهار موضوع زندگانی امام رضا (ع)، معارف امام رضا (ع)، آستان قدس و زیارت  است.
 
دبیر ستاد دهه کرامت در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با اشاره به برگزاری همایش علمی پژوهشی «امام رضا (ع)، محور وحدت» در دهه کرامت 97، افزود: یکی از وظایف بنیاد در چشم‌انداز خود، نگاه تقریبی و وحدت‌آفرینی است مه سمبل آن مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی بود. تاکنون دو همایش در این زمینه برگزار شده و امسال سومین دوره آن با موضوع ویژه «امام رضا (ع) در منابع اهل سنت»، سه‌شنبه دوم مردادماه برگزار خواهد شد. در این راستا، سه پیش‌نشست در شهرهای تربت جام، سرخس و تایباد انجام و همایش اصلی نیز در مشهد خواهد بود.
 
وی همچنین رونمایی از هشت عنوان کتاب با موضوع فرهنگ و سیره رضوی را از دیگر برنامه‌های دهه کرامت در بنیاد برشمرد و اظهار کرد: «زندگی و فضیلت‌های آل عبا در کلام امام رضا (ع)» اثر سید حسن حسینی، «زیارت و زندگی» نوشته مشترک میثم محتاجی و مرتضی انفرادی، «تزئینات معماری حرم مطهر» اثر میثم جلالی، «گزیده‌ نامه حکمت رضوی» به زبان انگلیسی، «فضیلت زیارت رضوی» به زبان انگلیسی، «اطلس تاریخی سادات ایران (زنجان، ابهر و سلطانیه)» به قلم غلامرضا جلالی، «سید بغداد؛ پژوهشی در زندگی امام کاظم (ع)» با ترجمه محمدتقی صابری تقدمی و «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان (ع)» اثر صدرالدین سید علی خان مدنی با ترجمه حسین صابری، هشت عنوان کتابی است که در ایام دهه کرامت امسال به همت بنیاد رونمایی خواهند شد.
 
انفرادی در ادامه با اشاره به برپایی نمایشگاه کتاب‌های برتر رضوی نیز گفت: 31 عنوان از کتاب‌هایی که در مدت 34 سال فعالیت بنیاد با موضوع رضوی چاپ و در جوایز ملی و بین‌المللی حائز رتبه شده‌اند در این نمایشگاه عرضه می‌شود. در کنار این آثار، تابلوشاسی‌های تهیه شده از آن‌ها نیز به نمایش گذاشته می‌شود. این نمایشگاه 24 تیر همزمان با آغاز دهه کرامت افتتاح و تا سوم مرداد دایر است. در این دهه همچنین نمایشگاهی ویژه موسسات پژوهشی (بیشتر موسسات خصوصی) که در حوزه رضوی فعالیت دارند، برپا می‌شود که این موسسات در 14 غرفه محصولات مختلف فرهنگی و پژوهشی خود را عرضه می‌کنند.
 
دبیر ستاد دهه کرامت در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در پایان درباره برپایی «کارگاه گرافیست‌های رضوی»،‌ بیان کرد: از آنجا که بنیاد برای انتشار آثارش نیاز به طراحی جلد با ایده‌های جدید دارد، برای نخستین‌بار از هنرمندانی که رویکرد مذهبی یا علاقه‌ای به امام رضا (ع) و سیره رضوی دارند دعوت شده، پنجشنبه 28 تیرماه به هزینه بنیاد در کارگاه یک‌روزه شرکت کنند. به طراحی‌های برتر جوایزی اهدا می‌شود و از آن‌ها در طراحی جلد آثار جدید بنیاد استفاده خواهد شد.   
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263008