۱
 
فرزند ارشد نجیب مایل‌هروی در گفت‌و‌گو با ایبنا:

مایل‌هروی از بیمارستان مرخص می‌شود/ پدرم بیمار روانی نیست

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰
 
 
شهاب مایل‌هروی با تاکید بر استفاده درست از واژه‌ها برای اعلام وضعیت نجیب مایل‌هروی، افسردگی شدید را دلیل اصلی بستری اعلام کرد و گفت: سال گذشته موسسه خانه کتاب، هزینه‌های درمان پدرم در بیمارستان تهران را پرداخت کرده بود و اکنون نیز قول مساعدت داده‌ است.
 
شهاب مایل‌‌هروی؛ فرزند ارشد نجیب مایل هروی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره وضعیت این نویسنده، پژوهشگر، نسخه‌شناس، ویراستار و مردم‌شناس افغانستانی مقیم ایران، بیان کرد: در حال ترخیص پدرم از بیمارستان هستم و هزینه 50 روز بستری او را بین 15 تا 20 میلیون تومان تخمین می‌زنم.
     
وی با اشاره به تامین هزینه‌های درمان افزود: نیکنام حسینی‌‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب قول‌های مساعدی برای پرداخت هزینه‌های درمان پدرم داده‌ است و گفتند در حال هماهنگی با صندوق حمایت از هنرمندان و نویسندگان هستند که امیدواریم محقق شود. البته ایشان پیش از این به قول‌های خود عمل کرده‌اند. ضمن اینکه دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته ایشان را مامور رسیدگی به حال پدرم کردند و مرتب در حال پیگیری هستند.

مایل‌هروی درباره سابقه دریافت کمک‌ از نهاد‌های فرهنگی نیز گفت: اواخر سال گذشته معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه‌کتاب پرداخت هزینه‌های بستری پدرم در تهران را پرداخت کرده بود.    


وی ادامه داد: اگر پدرم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داشت، هزینه‌‌ بیمارستان 3 میلیون تومان تمام می‌شد و حالا به ما گفته‌اند ابتدا هزینه‌های بیمارستان را بپردازیم، تا در ادامه این هزینه به ما پرداخت شود.
 
مایل‌هروی با گلایه از گفته‌های محمدابراهیم شریعتی درباره وضعیت پدرش ادامه داد: تاکید دارم که پدرم بیمار روانی نیست و البته دچار توهم هم نیستند. مشکل ایشان فقط افسردگی شدید است. علاوه براین برخی رسانه درباره فرزند معلول جسمی-ذهنی استاد نیز خبررسانی کرده‌ بودند که در یک بیمارستان بستری است؛ در حالی‌که این موضوع صحت ندارد.

وی همچنین اضافه کرد: البته برخی از دوستان پدر که خیر‌‌خواه ایشان هستند، از محقق نشدن حقوق واقعی‌اش گفته‌اند که کاملا درست است. 

فرزند ارشد نجیب مایل هروی افزود: من از برادرم مراقبت می‌کنم و عکس منتشر شده نیز مربوط به ساعت ملاقات است. همان‌طور که از پوشش تفاوت پدر و برادرم کاملا مشخص است.    


 
نجیب مایل هروی سال ۱۳۲۹ در هرات افغانستان به دنبا آمد و
سال ۱۳۵۰ به مشهد مهاجرت کرد.  هروی تحصیلات دانشگاهی خود در رشته زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه فردوسی مشهد به پایان برد.

سال ۱۳۵۷ ازواج کرد و صاحب دو فرزند شد. نجیب مایل هروی،بعد از فعالیت در موسسه پژوهش‌های اسلامی مشهد، راهی تهران شد  و به‌عنوان محقق در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به کار شد.

هروی تالیفات متعدد و مقالاتی در دانشنامه مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نوشته است.

عرفان اسلامی رشته اصلی این نویسنده، پژوهشگر، نسخه‌شناس، ویراستار و مردم‌شناس افغان است. وی همچنین  از محققان صاحب‌نظر در حوزه نقد و تصحیح متون کلاسیک به شمار می‌رود که با تألیف، تصحیح و بررسی بیش از ۳۰ کتاب و نگارش صدها مقاله، به این مهم پرداخته است.

وی همچنین سال ۱۳۸۶ به پاس یک عمر دستاورد برای خدمت به تاریخ و زبان فارسی، جایزه ادبی - تاریخی بنیاد دکتر محمود افشار یزدی را در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی دریافت کرد. علاوه‌ بر این در آیین سی‌ودومین دوره جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌ودومین دوره جایزه جهانی کتاب‌سال با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور از نجیب مایل‌هروی به‌عنوان پژوهشگر برتر مطالعات اسلام و ایران تجلیل شد.

به نظر می‌آید مشکل کنونی این پژوهشگر افغان، بحث اقامت است که اگر این مشکل حل و فصل شود می‌توان بحث بیمه ایشان را پیگیری کرد زیرا باتوجه به اطلاعات به‌دست آمده ایشان حدود 9 سال سابقه بیمه دارند و اگرچند ماه دیگر نیز حق بیمه ایشان پرداخت شود مشمول دریافت مستمری از صندوق بازنشستگی خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263105
 


 
محمدجهانی
۱۳۹۷-۰۴-۲۱ ۱۶:۳۲:۵۸
استاد مایل هروی افتخاره آسان وفارسی زبانان دری است متاسفم ایشان در تلویزیون دیده نمیشوندصبرشمابی اجرنمای ماند (225642)