مدیر انتشارات نگاه در گفت‌و‌گو با ایبنا:

ناشران قیمت کتاب را کاهش دهند تا از بحران عبور کنیم

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۰
 
 
علیرضا رئیس‌دانا ضمن تاکید بر ضرورت تحمل شرایط برای عبور از بحران نشر، نسبت به بهبود شرایط در سال آینده ابراز امیدواری کرد.
 
علیرضا رئیس‌دانا؛ مدیرانتشارات «نگاه» در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره معیا‌های تعیین قیمت کتاب بیان کرد: با توجه به شرایط بازار نشر و نوسانات قیمت کاغذ به تازگی قیمت هر صفحه را 90 تومان قیمت‌گذاری کرده‌ایم، به‌عبارت دیگر کتاب 100 صفحه‌ای 9 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. معتقدم که می‌توان قیمت‌ها را افزایش داد. اما تاکید دارم هر چقدر هزینه‌ها کاسته شود و سال جاری را با سود کمتر به پایان برسانیم می‌توانیم دوام بیاوریم.
 
وی با تاکید بر لزوم کاهش قیمت کتاب از سوی ناشران ادامه داد: ضروری است که ناشران قیمت‌ها را کاهش دهند تا بتوانیم از بحران فعلی عبور کنیم و به شرایط بهتر برسیم.  
 
رئیس‌دانا افزود: ارنست مندل از صاحب‌نظران اقتصاد سیاسی توسعه معتقد به حفظ خود در شرایط بحران اقتصادی تاکید دارد. بنابراین فکر می‌کنم ناشران باید برای عبور از بحران موجود، خود را حفظ کنند. امید‌واریم سال ‌آینده برای فعالان حوزه نشر شرایط بهتری ایجاد شود و قیمت کاغذ پایین‌تر بیاید.
 
وی با تاکید بر لزوم توجه ناشران به تلاش برای عبور از بحران بازار کتاب گفت: متاسفانه کاغذی که با دلار چهار هزار و 200 تومان و یا دلار سه هزار و 200 تومان وارد کشور شده، با قیمتی بالا فروخته می‌شود و دلال‌ها در حال سوءاستفاده از شرایط فعلی بازار نشر هستند.
 
مدیر انتشارات نگاه با اشاره به رویکرد دولتی در قرار دادن کاغذ به‌عنوان کالای اساسی بیان کرد: دولت همواره تلاش کرده تا کاغذ با قیمت مناسبی ارائه شود اما متاسفانه بر بازار خرید و فروش نظارتی وجود ندارد. بنابراین با توجه به کاهش مخاطب و شمارگان کتاب به 300 و 500 نسخه طبیعی است که در آینده این میزان کمتر خواهد شد.
 
رئیس‌دانا درباره دیدگاه برخی از ناشران در تعیین قیمت تمام شده کتاب افزود: در قراردادهای ما، نویسنده دخالتی در تعیین قیمت کتاب ندارد. براساس بند قرار‌داد همکاری انتشارات نگاه با نویسندگان آمده که قیمت، قطع و کاغذ کتاب با نظر ناشر تعیین می‌شود. معتقدم نویسندگان شناخته شده درباره افزایش قیمت کتاب با ناشر مذاکره نمی‌کنند.
 
مدیرانتشارات «نگاه» درباره محاسبه قیمت کتاب براساس تعداد صفحه گفت: به چه روش دیگری برای تعیین قیمت کتاب می‌توان فکر کرد؟ لیتوگراف برای خرید زینک دچار مشکل است علاوه براین در حالی‌که دلار دو برابر گران‌تر شده اما مقوا چهار برابر شده و کاغذ دو و نیم برابر فروخته می‌شود. به ناچار، صفحه را به‌عنوان ملاک تعیین قیمت قرار داده‌ایم. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263236