​فرزند مدیا کاشیگر در نخستین سالمرگ پدر مطرح کرد:

تا اطلاع‌ثانوی کتابی از مدیا کاشیگر منتشر نمی‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۱
 
 
مانی کاشیگر، فرزند زنده‌یاد مدیا کاشیگر گفت که تا اطلاع‌ثانوی تصمیمی برای چاپ کتاب جدیدی از مدیا کاشیگر نداریم و اگر تصمیمی تغییر کند آن را اطلاع خواهیم داد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اگر بخواهیم فهرستی از مترجمان تاثیرگذار و مهم چند دهه اخیر ارائه دهیم، بدون شک نام زنده‌یاد مدیا کاشیگر در این فهرست دیده می‌شود. مترجمی که علاوه بر ترجمه دستی بر شاعری، داستان‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی نیز داشت. کاشیگر از آن دست مترجمانی است که نویسندگان مطرحی را به جامعه کتابخوان ایرانی معرفی کرده است اما شاید معروف‌ترین ترجمه او بازگردانی کتاب «ابر شلوارپوش»، اثر مایاکوفسکی باشد. این مترجم، شاعر و نویسنده توانمند ایرانی درست در چنین روزی در سال گذشته یعنی هفتم مردادماه سال 1396 جامعه ادبی و فرهنگی ایران را برای همیشه ترک کرد و به دیار باقی شتافت.

نخستین سالگرد درگذشت این چهره فعال فرهنگی بهانه‌ای شد تا به سراغ، مانی کاشیگر، فرزند او برویم و وضعیت چاپ آثارش را پیگیری کنیم.
 
 
مانی کاشیگر، فرزند زنده‌یاد مدیا کاشیگر با اشاره به وضعیت چاپ و انتشار آثار پدرش گفت: در توضیح وضعیت فعلی کتاب‌های پدر باید بگویم که تا اطلاع‌ثانوی هیچ کتاب جدیدی از پدرم منتشر نخواهد شد و در صورتی که تصمیم‌مان عوض شود آن را از طریق رسانه‌های اعلام خواهیم کرد.
 
وی ادامه داد: تنها کتاب «وقتی مینا از خواب بیدار شد» در دست تجدید چاپ است. «وقتی مینا از خواب بیدار شد» برای نخستین بار در سال ۱۳۷۳ چاپ شده و در سال ۱۳۸۲ به دست نشر قصه تجدید چاپ شده بود. بابک تختی، مدیر این نشر بر اساس صحبت‌هایی که با من در ماه‌های گذشته داشت و با توجه به این که نشر قصه در سال‌های اخیر در ایران فعالیت ندارد، چاپ کتاب را به نشر سومی واگذار کرده است. در این مدت توافقات صورت گرفته و قرار است که به زودی این کتاب منتشر شود.
 
فرزند زنده‌یاد کاشیگر در توضیح دلایل این تصمیم گفت: متاسفانه تا این لحظه دست‌نوشته‌های چاپی او را که کم هم نبودند به من تحویل نداده‌اند و به همین دلیل در حال حاضر تصیمیمی برای چاپ آثار ندارم.

وی افزود: با توجه به اینکه پدرم مسئولیت چاپ یا عدم چاپ آثارش را در صورت فوت به من سپرده بود در حال حاضر برنامه‌ای برای چاپ آثار چاپ نشده او ندارم و در بررسی آثاری که در لپ‌تاپش موجود است نمی‌توانم تایید کنم که این همه کارها بوده یا نه. امیدهایی هست که دوستان نزدیک پدر بعضی آثار چاپ نشده او را داشته باشند. بنابراین آنچه قطعی است با توجه به این ابهامات فعلا اثر جدیدی از پدر منتشر نخواهد شد.

کاشیگر با گلایه از برخی بی‌‌اخلاقی اظهار کرد: ما از تابستان ۱۳۹۶ پیگیر مرتب کردن آثار قدیمی‌تر پدر هستیم و اطلاع داریم که یکی از آثار معروف او بی‌اطلاع خانواده به صورت آفست چاپ شده است؛ هر چند که دیگر اهمیتی ندارد.
 
وی ادامه داد: وضعیت آثار چاپ نشده پدر و مشکلاتی که پیش آمده برای خانواده کاملا روشن است و هیچ نکته پنهانی وجود ندارد.

مانی کاشیگر در بخش پایانی صحبت‌هایش در توضیح برگزاری مراسم سالگرد گفت: با توجه به صحبتی که با پدربزرگم داشته‌ایم تصمیمی برای برگزاری مراسم سالگرد پدر از طرف خانواده کاشیگر نیست و از اینکه دوستداران پدر در ایران برنامه‌ای دارند یا خیر اطلاعی ندارم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263734