مدیر انتشارات رسا در گفت‌و‌گو با ایبنا:

ناشران قیمت کتاب را با نوسان نرخ ارز افزایش ندهند

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۶
 
 
محمدرضا ناجیان‌اصل،‌ هوشیاری و تحمل در وضعیت فعلی ناشران را ضروری دانست و گفت: تعطیل کردن جریان تولید کتاب ترجیح منافع شخصی به منافع ملی است.
 
محمدرضا ناجیان‌اصل؛ مدیر انتشارات رسا در گفت‌و‌گو با حبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره معیار‌های تعیین قیمت در شرایط فعلی بازار نشر کتاب بیان کرد: افزایش قیمت دلار همه فعالیت‌‌های اقتصادی را متاثر کرده است اما به نظر می‌‌رسد که این تاثیر یکسان نیست؛ به‌عبارت دیگر تاثیر‌گذاری ممکن است سریع و یا کُند باشد بنابراین فکر می‌کنم فعالان عرصه نشر کتاب باید در مقابل نوسان‌ها شکیبایی داشته باشند.

ناشران هوشیار باشند
وی با تاکید بر لزوم هوشیاری ناشران در وضعیت فعلی بازار افزود: ناشران با محاسبه دقیق وضعیت فعلی، تصمیم‌گیری کنند و با هیجان‌زدگی قیمت تمام شده کتاب را براساس نوسان ارز افزایش ندهند.
 
ناجیان‌اصل با اشاره به لزوم توجه ناشران به میزان تاثیر‌گذاری نوسانات قیمت ارز بر بخش‌های مختلف تولید کتاب ادامه داد: اگر قیمت دلار به‌عنوان مثال دو و یا سه برابر شده، همه مقدمات تولید به همین میزان متاثر نشده است. به‌عنوان مثال، هزینه ویراستاری دو برابر افزایش پیدا نکرده است.
 
جامعه افزایش قیمت را با نگاه منصفانه می‌پذیرد
مدیر انتشارات رسا گفت: چاپخانه‌داران نیز با توجه به اینکه پیش از شروع نوسانات قیمت دلار، دستگاه‌های مختلف را در اختیار داشته‌اند، قیمت خدمات خود را دو برابر نمی‌کنند‌ که ناشران قیمت تمام شده را افزایش دهند. قیمت کاغذ، زینک و مقوا در مقایسه با دیگر بخش‌های جریان تولید کتاب بر قیمت تمام شده تاثیر مستقیم دارد. بنابراین اگر ناشران تفاوت‌‌ قیمت ملزومات مختلفِ جریان تولید را در نظر داشته باشند و منصفانه قیمت‌‌گذاری کنند جامعه پذیرا‌ خواهد بود.   
 
ناشران وضعیت فعلی را تحمل کنند
ناجیان‌اصل با اشاره به بی‌توجهی برخی از ناشران به تاثیر‌گذاری متفاوت نوسانات قیمت کاغذ بر ملزومات نشر کتاب بیان کرد: برخی از ناشران در این وضعیت حتی قیمت کتاب‌های چاپ شده را به این بهانه که قیمت خرید‌شان کاهش پیدا کرده، افزایش می‌‌دهند. موافقم که قدرت خرید ناشران کاهش پیدا کرده، اما نباید فراموش کرد که قدرت بیشتر اقشار جامعه نیز وضعیت مشابهی دارد.
 
وی با بیان این مطلب که ناشران باید وضعیت فعلی را تحمل کنند، درباره سیاست انتشارات رسا در وضعیت‌‌های مشابه افزود: سال‌هایی که بازار نشر مانند این دوره با نوسانات قیمت ارز مواجه بود، مدت‌ها قیمت تمام شده کتاب‌ها‌ی رسا به ویژه تجدید چاپی‌ها ثابت ماند و بعد از حدود 6 ماه تا یک سال به افزایش قیمت اقدام کردم.
 
تعطیل کردن تولید کتاب ترجیح منافع شخصی بر منافع ملی است
این فعال حوزه نشر درباره تصمیم برخی از ناشران مبنی بر تعطیل کردن جریان تولید کتاب ادامه داد: ناشران نباید با منطق دودوتا تا چهارتایی به تعیین قیمت دست بزنند. تعداد ناشرانی که بدون توجه به وضعیت همه اقشار قیمت کتاب‌ها افزایش می‌دهند کم نیست. متاسفانه در جامعه ما بیش از منافع ملی به منافع شخصی توجه می‌شود.

وی افزود: درباره نشر کتاب نیز این آسیب وجود دارد؛ به‌عبارت دیگر اگر مساله نشر کتاب، مقوله‌ای ملی در نظر گرفته شود تصمیم‌گیری‌‌ها را نیز متاثر خواهد کرد.
 
به گفته مدیر انتشارات رسا، تعطیل کردن جریان  تولید کتاب ترجیح منافع شخصی به منافع ملی است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 264407