دبیر بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد:

بیش از یک میلیارد و 100 میلیون تومان بُن در نمایشگاه مشهد توزیع می‌شود

خراسان رضوی دومین استان کشور در چاپ کتاب است
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱
 
 
افشین تحفه‌گر در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد به خبرنگار ایبنا، گفت: بیش از یک‌میلیارد و 100 میلیون تومان بُن برای بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد تخصیص داده شد که با توجه به استقبال صورت گرفته، احتمال افزایش این میزان وجود دارد.
 
افشین تحفه‌گر؛ معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به برنامه‌های این اداره‌کل برای ترویج کتابخوانی، بیان کرد: در بحث مطالعه و ترویج فرهنگ مطالعه، یک سری وظایف برعهده اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و ادارات کل دیگر استان‌ها است. در پروسه برنامه‌ریزی‌های یک‌ساله، برنامه‌هایی را در این راستا پیش‌بینی کرده‌ایم که شامل یک زنجیره به‌هم پیوسته بوده که در آن باید همه عناصر چرخه نشر از مولف، ناشر، چاپخانه‌ها و ... تا جامعه هدف که خواننده است، درنظر گرفته شوند و برای هریک از حلقه‌های این زنجیر باید برنامه‌ریزی مستقل نیز داشته باشیم.
 
وی ادامه داد: شب‌های شعر و ادب، داستان‌خوانی، رونمایی از آثار، جلسات نقد و بررسی، باشگاه‌های کتابخوانی، برپایی نمایشگاه‌های مختلف، طرح‌هایی فصلی کتاب و حضور گسترده در کتابگردی ازجمله این برنامه‌ها است. به‌عنوان مثال در طرح‌های فصلی مانند پاییزه کتاب، نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که مردم و کتابفروشی‌ها و نویسندگان و دیگر عناصر چرخه نشر منتفع شوند.
 
دبیر بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد، گفت: در استان خراسان رضوی به طور میانگین چهار هزار عنوان کتاب به چاپ می‌رسد و این نشان می‌دهد جامعه مخاطبان بزرگی داریم. بعد از تهران، دومین استان کشور در تعداد عناوین کتاب، استان خراسان رضوی است. به‌طور طبیعی باید انتظار جامعه کتابخوان گسترده‌ای داشته باشیم.
 
تحفه‌گر افزود: با حضور دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان قطب دانشگاهی شرق کشور با حدود 25 هزار دانشجو، طلاب علوم دینی و حوزوی، طبیعتا انتظار داریم در چنین فضایی، کتاب و کتابخوانی وضعیت بهتری داشته باشد. این انتظار درستی است. در دوره گذشته پاییزه کتاب در همان روزهای اول یارانه‌ای که در اختیار کتابفروشان قرار گرفت به پایان رسید و استقبال از این طرح فوق‌العاده بود. به این دلیل در سال جاری پیش‌بینی‌هایی شد که درصدی به یارانه کتابفروشی‌ها اضافه شود. با اطلاعاتی که در اختیار داریم، استقبال امسال هم مانند سال گذشته بسیار خوب بوده است. امیدواریم از این‌دست برنامه‌ها که می‌تواند مستقیم مردم و علاقه‌مندان به کتابخوانی را هدف قرار دهد، بیشتر شود.
 
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به حضور پررنگ مردم خراسان رضوی در طرح کتابگردی نیز اظهار کرد: روز کتابگردی در استان خراسان رضوی به‌ویژه شهر مشهد اتفاق ویژه‌ای بود که مسبوق به سابقه است و ما شاهد حضور گسترده اصحاب فرهنگ و ادب و هنر، مدیران، مسئولان و مردم در این طرح بودیم. گروه‌های مختلفی از کتابفروشی‌ها و مراکز مرتبط با این حوزه بازدید کردند و در برخی ساعات ترافیک جمعیتی بسیار زیاد بود که این حضور گسترده برای ما جالب و امیدبخش بود. البته برای کاهش حجم ترافیک، این طرح از چند روز قبل در مشهد شروع شد و ما هم از روز سه‌شنبه در اینگونه مراکز حضور پیدا کردیم. هرچه از این دست اتفاقات در حوزه ترویج کتابخوانی رخ دهد، ما را به مقصود نزدیک‌تر می کند و امیدواریم باعث افزایش میزان کتابخوانی در جامعه شود.
 
وی در پایان درباره میزان بُن کتاب و تخفیف‌های درنظر گرفته شده برای نمایشگاه نیز گفت: علاوه بر بُن کتاب، میزان 20 درصد تخفیف کلی نیز برای عرضه کتاب‌ها درنظر گرفته شده است. بیش از یک‌میلیارد و 100 میلیون تومان بُن برای بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد تخصیص داده شد که با توجه به استقبال صورت گرفته، احتمال افزایش این میزان وجود دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268237