در گفتگو با ایبنا عنوان شد؛

دیوان شعر واعظ معروف دامغان به زودی منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
 
 
فرزند حجت‌الاسلام سیدعبدالله مجیدی از انتشار دیوان شعر این شاعر و واعظ معروف دامغان در آینده نزدیک خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالله مجیدی فرزند سیدمحمود در سال 1316 هجری شمسی در روستای محمدآباد دامغان متولد شد. پدرش از شاعران و مداحان اهل بیت بود که سالیان متمادی توفیق ذاکری خاندان عصمت و طهارت را داشت.

سیده فاطمه مجیدی فرزند زنده‌یاد مجیدی، واعظ و شاعر نام آشنای دامغانی ضمن اشاره به آثار وی، به خبرنگار ایبنا گفت: مرحوم پدرم تحصیلات حوزوی خودش را نزد آیات عظام ترابی، عالمی و نصیری فرا گرفت و به دلیل تسلطش بر مباحث تاریخی و نقل آن مباحث در منبر، مجلس مفیدی داشت و بارها مورد تشویق سیدطاهر شاهچراغی از وعاظ بنام دامغان، قرار گرفت. ایشان همچنین از آیت الله محمدصالح مازندرانی و همچنین آیت‌الله سیدمحمود شاهرودی اجازاتی را در امور علمی، حسبیه و شرعیه دریافت کرده بود.

وی افزود: مرحوم ابوی دارای آثار متعددی است که تعدادی از آنها به عنوان نمونه کتاب «تاریخ کربلا» چاپ شده و تعدادی آثار نیز همچون «تذکره مجیدی» کتابی مختصر در معرفی روحانیت و بزرگان دامغانی، «گلچین مجیدی» دفتر کشکول مانند که در آن به حکایات و روایات مختلف اشاره کرده است و «دیوان شعر» است که در شُرُف چاپ است.

مجیدی گفت: از جمله مهمترین آثار پدر کتاب «تاریخ کربلا از ولادت تا شهادت امام حسین، از اسیری اهل بیت تا بازگشت به مدینه» است که دغدغه شصت ساله پدر بود تا تاریخ کربلای امام حسین را در کتابی مورد وثوق و اعتماد مورخین جمع آوری کند.

وی با اشاره به اینکه محتوا و مباحث این کتاب با توجه به کتاب‌های معتبر و موثق نظیر «ناسخ التواریخ»، «منتهی الامال» محدث قمی و «حسین نفس مطمئنه» تنظیم شده است، افزود: این کتاب در سال 1358 هجری شمسی جمع آوری و تکمیل شده و در اول رمضان سال 1432 هجری قمری به چاپ اول رسیده است.

فرزند این مولف و شاعر اهل بیت یادآور شد: این کتاب تاکنون سه بار بازنشر شده که چاپ اول آن در سال 1390، چاپ دوم سال 1391 و چاپ سوم سال 1396 بوده است که چاپ اخیر در 1000 نسخه توسط انتشارات زلال کوثر قم و با قیمت 10 هزار تومان منتشر شده و هم اکنون در دسترس علاقه مندان است.

مجیدی گفت: مرحوم مجیدی در نیمه آبان ماه 1390 مصادف با روز عرفه و سالروز شهادت حضرت مسلم ابن عقیل دار فانی را وداع کرد که از آن تاریخ هر ساله در سالروز شهادت این ذاکر و شاعر اهل بیت، مداحان دامغان در غم ایشان و حضرت مسلم بن عقیل در منزل آن مرحوم به سوگ می‌نشینند.

همچنین به گفته وی، کتاب «تاریخ کربلا» همه ساله در شب سیزدهم محرم الحرام در مجلسی که به نام و یاد وی و حضرت اباعبدالله الحسین در زادگاهش، روستای محمدآباد دامغان برپا می‌شود، به عزاداران اهدا می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270323