نبض تند بازار کاغذ در آستانه نمایشگاه کتاب تهران

کاغذ تحریر 50 هزار تومان گران‌‌ شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۳
 
 
بازار نشر صبح امروز شوک جدیدی در حوزه کاغذ را تجربه کرد: هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی امروز در بازار نسبت به روز گذشته 50 هزار تومان افزایش داشته است.
 
حسین‌بنایی، کاغذ فروش با اعلام این خبر به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: روز گذشته هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی 70*100 روز گذشته حدود 350 هزار تومان خرید و فروش می‌شد اما این کاغذ امروز به صورت ناگهانی 50 هزار تومان افزایش قیمت داشته و به 400 هزار تومان رسیده است.
 
وی ادامه داد: همچنین هر بند کاغذ 70 گرمی 60*90 نیز که تا روز گذشته حدود 315 هزار تومان به فروش می‌رسید، امروز افزایش 35 هزار تومانی را تجربه کرده است و به قیمت 350 هزار تومان فروخته می‌شود.
 
بنایی با اشاره به افزایش قیمت مقوای پشت‌طوسی نیز توضیخ داد‌: این مقوا نیز در روز گذشته هر کیلو 19 هزار تومان بود که امروز 22 هزار تومان شده است. مقوای گلاسه نیز از ابتدای سال 1398 با افزایش قیمت روبه‌رو بود.
 
وی یادآور شد: اکنون مقوای گلاسه نیز در گراماژ 70*100 حدود 24 هزار تومان و هر کیلو مقوای 60*90 حدود 22 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
 
بنایی در پاسخ به سوال ایبنا مبنی بر علت گرانی کاغذ، گفت: هیچ دلیلی برای افزایش قیمت وجود ندارد زیرا کاغذ به‌وفور در انبار تجار هست و کمبودی در زمینه تامین مواد اولیه وجود ندارد و مشخص نیست این گرانی‌ها به چه دلیل است.
 
به گزارش ایبنا، این روزها و در آستانه سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جمع زیادی از ناشران در حال آماده‌سازی و چاپ کتاب‌های خود برای حضور در این رویداد بزرگ فرهنگی کشور هستند و مشخص نیست با این افزایش قیمت بی‌رویه چه سرنوشتی در انتظار کتاب‌های آماده انتشار خواهد بود.
 
بدیهی است در صورت استمرار این گرانی در روزهای آتی، بخش زیادی از ناشران توان چاپ کتاب‌های جدید خود را پیدا نکنند، یا اگر کتاب‌هایشان را چاپ می‌کنند، مجبور به افزایش قیمت آن‌ها شوند که شاید خریداری آن‌ها در توان مردم نباشد. حال باید منتظر ماند و بازار کاغذ کشور را در روزهای آینده رصد کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 274147