رضایی در گفت‌وگو با ایبنا:

یارانه‌ها در قالب افزایش بودجه مراکز علمی تخصیص داده شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱
 
 
مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه کتاب با بیان اینکه از سه میلیارد یارانه بخش خارجی فقط نیمی از آن مصرف شد، گفت: تخصیص یارانه نیاز به بازنگری دارد.
 
احدرضایی؛ مدیر کمیته ناشران خارجی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: در بخش ناشران خارجی امسال، 150 ناشر عرب در 60 غرفه و 650 ناشر لاتین در 30 غرفه حضور داشتند و کتاب‌های خود را عرضه کردند.
 
وی با اشاره به جانمایی ناشران خارجی خارجی در رواق غربی مصلای امام خمینی (ره)، افزود: امسال محل جانمایی ناشران خارجی خوب و مناسب بود و می‌توان گفت که از دوره‌های گذشته هم بهتر بود اما معتقدم برای بحث سرمایش یا گرمایش این مجموعه باید فکر اساسی کرد.
 
رضایی ادامه داد: در روزهای نیمه اول نمایشگاه، به علت سرمای رواق و سالن‌ها مردم نمی‌توانستند زیاد در این بخش بمانند و بعد از مدت زمان کوتاهی می‌رفتند و آسیب زیادی به فروش وارد کرد.
 
مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه کتاب همچنین درباره اجرای سیستم متمرکز فروش برای نخستین بار در بخش خارجی، توضیح داد: اگر قرار است دولت یارانه‌ای برای نمایشگاه کتاب در نظر بگیرد  این سیستم راهکار خوبی است اما معتقدم که در این میان باید نقایص و مشکلاتی داشت که باید در سال آینده رفع و سیستم به‌روزرسانی شود.
 
رضایی همچنین درباره یارانه دولت برای بخش خارجی، توضیح داد: دولت برای این بخش سه میلیارد تومان یارانه پیش‌بینی کرده بود که فقط نصف آن مصرف شد و بقیه آن باقی ماند.
 
وی درباره علت این موضوع، گفت: کاهش قدرت خرید کتاب خارجی توسط مردم مهمترین عامل این موضوع بود، از سوی دیگر کاهش بودجه موسسات دولتی و دانشگا‌ه‌ها همچنین دو برابر شدن نرخ ارز نسبت به سال گذشته از دیگر عوامل این حوزه است.
 
رضایی تاکید کرد: در این زمینه معتقدم که تخصیص یارانه نیاز به بازنگری دارد و اگر قرار است برای به‌روزرسانی منابع علمی و دانشگاهی یارانه داده شود، این یارانه‌ها باید برای افزایش بودجه مراکز علمی تزریق شود تا قدرت خرید آن‌ها افزایش پیدا کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 275447