مدیر کارگروه کتابفروشان در گفت‌وگو با ایبنا:

دستفروشان کتاب باید مکان مشخصی داشته باشند

 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۱
 
 
محمد یراقچی معتقد است فعالیت دستفروش‌های کتاب در راسته کتابفروشان مزاحم و مانع کسب کسبه واقعی کتاب بود و دستفروشان باید در مکان مشخصی ساماندهی شوند.
 
محمد یراقچی؛ مدیر کارگروه کتابفروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به جمع‌آوری دستفروشان کتاب از راسته کتابفروشان‌ انقلاب، گفت: از مد‌ت‌ها قبل اتحادیه ناشران و کتابفروشان پیگیر بود که دستفروشان خیابان انقلاب ساماندهی شوند، در این زمینه نیروی انتظامی و شهرداری تهران همکاری خوبی داشتند و اکنون در خیابان اصلی و راسته کتابفروشان، دستفروشی نیست.
 
وی افزود: این موضوع نتیجه درخواست‌های مکرر اتحادیه بود که می‌خواست دستفروش‌ها ساماندهی شوند، زیرا ما خواستار جمع‌آوری کلی آن‌ها نیستیم بلکه ساماندهی آن‌ها برای ما اهمیت دارد.
 
یراقچی با بیان اینکه باید جایی برای دستفروش‌های کتاب پیش‌بینی شود، عنوان کرد: در همه جای دنیا نیز دستفروش‌های کتاب مکانی دارند که در آنجا کتاب می‌فروشند و می‌توان گفت که آن‌ها بخشی از این حرفه هستند، اما در عین حال باید ساز و کار قانونی داشته باشند.
 
وی یادآور شد: دستفروشان کتاب علاوه بر اینکه باید جای مشخص داشته باشند، از سوی دیگر باید ارتباط مناسبی با اتحادیه داشته باشد تا فعالیت‌های آن‌ها قابل کنترل باشد نه اینکه هر کتابی را تحت هر شرایطی عرضه کنند.
 
یراقچی با بیان اینکه با اجرای این طرح تا حدی توانستیم به کتابفروشان کمک کنیم، ادامه داد: فعالیت دستفروش‌های کتاب در راسته کتابفروشان در اصل مزاحم و مانع کسب کسبه واقعی کتاب بود و اکنون خوشبختانه رضایت زیادی از سوی کتابفروشان برای برخورد با این گروه وجود دارد.
 
وی با طرح این موضوع که اجرای چنین طرح‌هایی هنوز کافی نیست، گفت: هنوز بسیاری از دستفروشان در مترو و بسیاری از پایانه‌ها و پارک‌ها حضور دارند که فعالیت غیرقانونی انجام می‌دهند و کتاب‌های قاچاق عرضه می‌کنند.

مردم نمی‌دانند کتاب قاچاق چیست
یراقچی همچنین درباره لزوم فرهنگسازی درباره کتاب‌های قاچاق، گفت: کتاب قاچاق برای بسیاری از خریداران کتاب و مردم آشنا نیست و برخی از آن‌ها حتی نمی‌دانند کتاب قاچاق چیست زیرا بسیاری از کتاب‌ها در کتابفروشی‌ها با یک قیمت توزیع می‌شود اما تخفیف 50 درصدی همان کتاب کف زمین به فروش می‌رسد.
 
وی افزود: البته مردم هم تعجب می‌کنند ولی نمی‌دانند که فرایند کتاب‌های قاچاق چیست. نیاز است که برای این موضوع رسانه‌های کشور و دستگاه‌هایی که در حوزه اطلاع‌رسانی فعال است همکاری کنند و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز آمادگی همکاری دارد تا در حوزه اطلاع‌رسانی کمک کند.
 
مدیر کارگروه کتابفروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان درباره لزوم تشکیل یک کمپین در این حوزه، گفت: چند سال پیش کمپینی برای سی‌دی‌ فیلم و موسیقی قاچاق راه‌اندازی شد و هنرمندان و مردم از آن استقبال کردند و خیلی‌ از مردم پس از آگاهی از اینکه این سی‌دی‌ها قاچاق و غیرقانونی است آن‌ها را خریداری نمی‌کردند.
 
یراقچی ادامه داد: این اطلاع‌رسانی اگر در حوزه کتاب هم صورت بگیرد می‌تواند در آگاهی‌بخشی به مردم کمک کند و مطمئنم عموم جامعه از این موضوع استقبال کرده و همکاری خواهند کرد.
 
به گفته وی، با اقدامات اخیر کارگروه صیانت از حقوق ناشران و مولفان و پیگیری‌های آن‌ها اکنون جلوی ورود کتاب قاچاق گرفته شده است و مطمئنم اگر در سراسر کشور اجرایی شود قطعا تاثیر خواهد داشت و مانع آلودگی این آب از سرچشمه می‌شود.  
 
وی همچنین درباره دیگر مسائلی که در کارگروه کتابفروشان اتحادیه پیگیری می‌شود، گفت: علاوه بر بحث قاچاق کتاب ما در حوزه تخفیف‌های غیرمتعارف و فروش در فضای مجازی به شکل غیرقانونی را دنبال می‌کنیم و تمرکزمان بر این است که بتوانیم این بخش را کنترل کنیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276060