​مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب تاکید کرد؛

تخصیص بودجه حمایت از نشر کتاب جدی گرفته شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲
 
 
نیکنام حسینی‌پور، با انتقاد از تاخیر در تخصیص اعتبار برنامه‌های کتاب‌محور از‌جمله طرح‌های فصلی گفت: سازمان مدیریت برنامه‌ریزی باید در زمینه تخصیص بودجه و یارانه فرهنگی جدی‌تر عمل کند.
 
نیکنام حسینی‌پور، مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره بودجه برنامه‌های کتاب و کتابخوانی بیان کرد: ردیف حمایت از نشر کتاب و مطبوعات که در ردیف 114046 لایحه بودجه تصویب شده به مقوله کتاب و کتابخوانی اختصاص دارد اما بعد از گذشت سه ماه از سال این بودجه از سوی سازمان مدیریت برنامه و بودجه به نهاد‌های مربوط تخصیص داده نشده، بنابراین اجرای این برنامه‌ها زیر سوال رفته است.   

وی با تاکید بر جایگاه و اهمیت کتاب‌خوانی به‌عنوان غذای روح و توجه دولت‌ها به سرمایه‌گذاری در این حوزه درباره تاثیر منفی تاخیر در تخصیص بودجه این بخش افزود: طرح عیدانه کتاب به دلیل کمبود بودجه برگزار نشد، برای طرح تابستانه نیز با  وجود اینکه   فضای فرهنگی طالب آن هستند، چشم‌انداز قابل‌توجهی نمی‌توان تصور کرد. حتی پرداخت برخی ناشران به تاخیر افتاده است. اهالی قلم هم نیازمند حمایت‌هایی مانند وام و سایر تسهیلات هستند که وظیفه دولت‌هاست؛‌ بنابراین سازمان مدیریت برنامه‌ریزی باید در زمینه تخصیص بودجه و یارانه فرهنگی جدی‌تر عمل کند.       

حسینی‌پور با اشاره به اهمیت کتاب برای مسئولان عالی‌رتبه نظام ادامه داد: دغدغه مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و همچنین وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره  کتاب و کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست. می‌دانیم رهبر معظم انقلاب تنها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور پیدا می‌کنند که نشان از دغدغه ایشان است؛ بنابراین باید تخصیص اعتبارات این بخش را جدی بگیریم. اعتبار حوزه کتاب وکتابخوانی در مقایسه با اعتبار کل کشور رقم حداقلی محسوب می‌شود؛ این رقم که خیلی زیاد نیست، سرمایه‌گذاری درازمدت برای نسل‌های آینده قلمداد می‌شود.    
 

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از مخاطب و حلقه‌های مختلف نشر با یارانه‌های دولتی بیان کرد: بخشی از حمایت‌ها در قالب یارانه‌ها از‌جمله بن‌ کارت‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و یا طرح‌های فصلی، تخصیص داده می‌شود. امید‌واریم تخصیص بودجه برای سه ماه آینده از سوی سازمان برنامه بودجه جدی‌تر پیگیری شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276939