​بررسی بازار کتاب‌های دست دوم/ 5

دست‌دوم فروشی‌های کتاب نیاز به حمایت دارند

مشکلات فراوان و قدرت محدود اتحادیه
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۷
 
 
مدیر کتاب‌فروشی بامداد گفت: قیمت کمتر کتاب در دست‌دوم فروشی‌های کتاب می‌تواند عامل جذب مردم به آن‌ها و ارتقای فرهنگی جامعه باشد.
 
ناصر شهبازی، مدیر کتاب‌فروشی بامداد واقع در پاساژ صفوی تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه در بازار خرید و فروش کتاب، در نهایت چیزی عاید کتاب‌فروشان دست‌دوم نمی‌شود، گفت: دست‌دوم فروشی‌های کتاب، در حقیقت کتاب را به چرخه مصرف بازمی‌گردانند؛ به همین دلیل باید از آن‌ها حمایت شود در حالی که بر فروش و انجام فعالیت‌های آن‌ها همواره موانعی ایجاد می‌شود.
 
او درباره تاثیر موانعی که برای فعالیت دست‌دوم فروشی‌های کتاب ایجاد می‌شود، توضیح داد: به این شکل با ادامه فعالیت دستِ‌دوم فروشی‌ها به‌جای اینکه بحران موجود در بازار کتاب از بین رود، بحران‌های جدید شکل می‌گیرد.
 
شهبازی با اشاره به کتاب‌هایی که مجوز چاپ مجدد دریافت نمی‌کنند و جایگاه آن‌ها در کتابفروشی‌های دست دوم، ادامه داد: یکی از مشکلات ما به کتاب‌هایی مربوط می‌شود که تجدید چاپ آن‌ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متوقف و غیرمجاز شناخته شده است؛ زیرا براساس قوانین جدید هر کتاب باید برای تجدید چاپ مجددا اجازه کسب کند. 
 
به گفته این کتابفروش بازار نشر رویه ثابت و یکسانی ندارد تا افراد فعال در آن بتوانند برای انجام آنچه در فکر دارند، برنامه‌ریزی کنند.
 
او معتقد است که حضور دست‌دوم فروشی‌های کتاب در ارتقای فرهنگی جامعه تاثیر زیادی دارند. شهبازی در این‌باره افزود: در شرایطی سعی به ادامه حیات داریم که روزنامه‌ها تعداد صفحات خود را نصف کرده‌اند اما هنوز هم مردم از پس خرید آن‌ها برنمی‌آیند. مردم مجله و کتاب نمی‌خرند، اما قیمت کمتر کتاب در کتابفروشی‌های دست دوم می‌تواند عامل جذب مردم به این بازار باشد.
 
مشکلات فراوان و قدرت محدود اتحادیه
شهبازی با ابراز تاسف از اینکه گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات کتابفروشان نیست، بیان کرد: من عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان هستم. به نظرم بودن این اتحادیه بهتر از نبودنش است اما مشکلات آنقدر زیاد است که قدرت اتحادیه به رفع آن‌ها نمی‌رسد؛ مثلا اتحادیه توانایی مقابله با اداره دارایی را نداد.
 
به گفته او کتابفروشی‌هایی که عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان هستند، نباید مالیات پرداخت کنند، در حالی که او سال‌هاست که مالیات پرداخت می‌کند و هر ساله به مبلغ آن افزوده می‌شود. شهبازی توضیح داد: مالیاتی که برای کتابفروشی ما درنظر می‌گیرند، در سال‌های قبل از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، ماهانه 100 هزار تومان، چهار سال پیش 700 هزار تومان و امروز بیش از یک میلیون تومان است.
 
افراد با رضایت کتاب‌های‌شان را نمی‌فروشند
شهبازی با بیان اینکه تا به حال خود به خانه‌ای برای خرید کتاب‌های کتابخانه‌اش نرفته است، توضیح داد: کتاب‌های مورد نظرم را از افرادی که کتابخانه‌های مردم را می‌خرند، جمع‌آوری می‌کنم، چراکه صاحب این کتاب‌ها یا ورشکسته و مجبور به فروش کتاب‌ها است یا یکی از اعضای خانواده‌اش از او برای داشتن تعداد بالای کتاب در خانه ایراد گرفته و او را مجبور به فروش کتاب‌هایش کرده است. در هر صورت افراد با رضایت کتاب‌هایشان را نمی‌فروشند.

پیشتر در پرونده «بررسی بازار کتاب‌های دست دوم» منتشر شده است:

کاهش فروش کتاب‌های دستِ‌دوم


دستِ دوم فروشی‌های کتاب زیر خط فقر


تاثیر مثبت نمایشگاه بر دست‌دوم فروشی‌های کتاب!


بازار کتاب‌های دست دوم هم خراب است
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276943