رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به ایبنا خبر داد:

نصب مجسمه‌ای از پرویز تناولی در کتابخانه ملی

میراث معنوی‌مان را با مکتوباتمان حفظ می‌کنیم
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵
 
 
اشرف بروجردی با اشاره به تاسیس انجمن حامیان میراث مکتوب در کتابخانه ملی، از نصب مجسمه پرویز تناولی در آذرماه امسال خبر داد.
 
اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با تاکید بر اهمیت نقش مردم در حفظ آثار مکتوب گفت: اطلاع‌رسانی به مردم گام نخست است و ما برای تسهیل اطلاع‌رسانی به مردم و جمع‌آوری میراث مکتوب در کتابخانه ملی، انجمنی با نام «انجمن حامیان میراث مکتوب» راه‌اندازی کرده‌ایم.
 
به گفته بروجردی، برای انجمن حامیان میراث مکتوب، مجسمه‌ای توسط پرویز تناولی طراحی شده است که در آذرماه در کتابخانه ملی نصب خواهد شد.
 
او ادامه داد: هرکس هر سند، مدرک و کتابی که به کتابخانه ملی تحویل دهد، نامش اینجا ثبت خواهد شد. ثبت نام اهداکنندگان باعث می‌شود آن‌ها احساس کنند که اثر ماندگاری از خود به جای گذاشته‌اند. اگر هم تمایلی به هدیه دادن سند خود به کتابخانه ملی ندارند، می‌توانند آن را برای حفاظت به امانت بگذارند تا از آن در شرایط استاندارد کتابخانه ملی نگهداری شود.
 
بروجردی با اشاره به آثار ماندگاری مانند شاهنامه و مثنوی بیان کرد: در میان کشورهای مختلف دنیا شاید ما از معدود کشورهایی باشیم که تاریخمان توسط اندیشمندانی به نگارش درآمده که به واسطه آثارشان در جهان شناخته شده و مشهورند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره اهمیت حفظ اسناد مکتوب در ایران توضیح داد: ما میراث معنوی خود را از طریق مکتوبات خود حفظ می‌کنیم؛ بنابراین توجه به میراث معنوی یک گزینه مهم و دارای ارزش فراوان است.

او در توضیح اینکه ایران از معدود کشورهایی است که امور و مسئولیت‌‎های مربوط به حفظ میراث مستند در کتابخانه ملی آن انجام می‌شود، گفت: ایران تنها کشور نیست اما از معدود کشورهایی است که اسناد و کتابخانه ملی آن مشترک است. جز ایران، کانادا و آمریکا هم کتابخانه و بخش اسناد مشترک دارند.
 
او ادامه داد: در بسیاری کشورها مانند ترکیه، سازمان اسناد و کتابخانه ملی دو سازمان جداگانه است. ترکیه مرکز اسناد تاریخی دارد که بیشتر آن‌ها مربوط به اسناد دوره عثمانی است و فعالیت‌های آن زیر نظر وزارت کشور ترکیه انجام می‌شود.
 

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 280556