مسئول کتاب‌فروشی بیدگل:

طرح‌های فصلی فقط کتاب‌خوان‌ها را به خرید ترغیب می‌کند

تاثیر منفی گرانی کتاب بر میزان استقبال از پاییزه
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶
 
 
عماد شاطریان، گرانی کتاب و شرایط جوی را از جمله مواردی می‌داند که روی میزان استقبال مردم از طرح پاییزه کتاب تاثیر گذاشته و تنها کتاب‌خوان‌ها را به کتاب‌خریدن ترغیب می‌کند.
 
عماد شاطریان، مسئول کتاب‌فروشی بیدگل در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درخصوص میزان استقبال مردم از خرید کتاب در طرح پاییزه گفت: شوق و اشتیاق مردم در این طرح نسبت به طرح تابستانه کمتر بوده و استقبال از کتاب‌فروشی‌ها آنطور که انتظار می‌رفت، نیست.

وی اضافه کرد: دلیل این کاهش خرید، کمی به شرایط جوی آب و هوا و گرانی کتاب‌ها بازمی‌گردد؛ چراکه تخفیف 20 درصد تا سقف خرید 120 هزار تومان مبلغی برای ترغیب مخاطبان جهت خرید کتاب نیست.

این کتاب‌فروش با بیان گرانی کاغذ و تاثیرگذاری بر کاهش قدرت خرید مردم اظهار کرد: مبلغ 120 هزار تومان تنها برای خرید یک جلد کتاب مناسب است و این مبلغ آنقدر وسوسه‌کننده نیست که مخاطبان را برای خرید کتاب‌ ترغیب کند و این مسئله به شدت در بحث فروش کتاب تاثیر می‌گذارد.

شاطریان ادامه داد: برای ترغیب اهالی کتاب به کتاب‌خواندن باید سقف محدود خرید برداشته‌شود و به گرانی کتاب توجه بیشتری شود.

مسئول کتاب‌فروشی بیدگل با اشاره به تاثیرگذاری طرح‌های فصلی کتاب بر افزایش گردش مالی کتاب‌فروشی‌ها خاطرنشان کرد: برگزاری طرح‌های فصلی کتاب بهتر از برگزارنشدن آن است چراکه طرح‌های فصلی برای کتاب‌فروشان گردش مالی ایجاد می‌کند اما به‌دلیل محدود بودن خرید و فروش کتاب مشکلاتی نیز بوجود می‌آورد.

وی افزود: تنها روند مثبتی که در طرح‌پاییزه امسال بوجود آمد، برابر شدن تخفیف و تعیین یک درصد واحد برای کتاب‌های تالیفی و ترجمه‌ای بود که خرید را برای اهالی کتاب منصفانه‌ می‌کند.

عماد شاطریان در پایان با تاکید بر حمایت طرح پاییزه از اهالی کتاب‌خوان گفت: طرح‌های فصلی حمایت از ناشران و کتاب‌فروشان صرفا برای اهالی کتاب‌خوان مناسب است و آن‌ها را به خرید کتاب ترغیب می‌کند، چراکه فرصتی جهت خرید کتاب‌های موردعلاقه‌‌شان با تخفیف‌های 20 درصدی به آن‌ها می‌دهد اما مردم عادی را به کتاب‌خواندن تشویق نمی‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 283441