۲
 
​رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران:

کتابگردی امسال با قطع اینترنت غریبانه برگزار شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۲
 
 
محمدجواد حق‌شناس گفت: ما اهالی فرهنگ و دوستداران کتاب در هفته کتاب حال خوبی داشتیم اما امسال متاسفانه بابت قطع اینترنت مشکلات بسیاری در فضای مجازی به‌وجود آمد و این رویداد ارزشمند غریبانه برگزار شد.
 
محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ششمین پویش کتابگردی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: فضای کتابگردی را تاثیرگذار دیدم گرچه باید با کتاب زندگی کنیم و به یک روز و یک هفته و یک دهه منجر نشود.

وی در ادامه افزود: در روزگاری که وضعیت کتاب وضعیت سختی است و مثل همه حوزه‌های فرهنگ حال خوبی ندارد یکی از اتفاقات خوب اهالی فرهنگ و دوستداران کتاب و مخاطبان کتاب، هفته کتاب است که در این هفته حال خوبی است اما امسال متاسفانه بابت قطع اینترنت مشکلات بسیاری در فضای مجازی داشتیم و این رویداد ارزشمند غریبانه برگزار شد.

حق‌شناس با تاکید به قطع اینترنت و مشکلاتی که پیش‌ آورده است، گفت: امروز از کنار هر کتابفروشی که می‌گذشتیم و از مخاطبان سوال می‌کردیم نمی‌دانستند که امروز روز کتابگردی است و این نشان می‌دهد جامعه در این سال‌ها کاملا در بستر فضای مجازی یاد گرفته‌اند که نیازهای خودشان را برآورده کنند و ادامه این روند و ایجاد محدودیت در فضای مجازی قطعا آسیب جدی به فضای فرهنگ کشور می‌زند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنانش افزود: امروز خبر گرفته‌ام میزان تماشاگران تئاتر و سینما بابت عدم امکان فروش بلیت به شکل اینترنتی به شدت کاهش پیدا کرده است. این روند در بستر فضای مجازی تسهیل ایجاد می‌کرد و اکنون در مساله توزیع، نشر و انتقال تجربیات با محدودیت روبه‌رو شده است، امیدوارم مسئولان هر چه زودتر با توجه به آرامشی که فراهم شده فضا را به سمت عادی شدن در این حوزه پیش ببرند و موجب کاهش آسیب‌های حوزه فرهنگ و هنر شوند که با قطعی اینترنت دچار مشکلات بسیاری شده‌اند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که مساله کتابگردی بیشتر مسئول‌محور است تا مردم‌محور، گفت: اگر مخاطب عام پیدا کند بسیار خوب است. در سال‌های گذشته در فضای مجازی فراخوان اعلام می‌شد و این‌گونه بود که مردم نیز به کتابگردی بپیوندند به جای این‌که تبدیل بشود به اینکه فقط تعدادی از مسئولان به آن سر بزنند.

حق‌شناس افزود: کتابگردی باید تبدیل بشود به یک رویداد فرهنگی که یک هفته تمام کتابفروشی‌های کشور آماده شوند و کار تبلیغی مشترک انجام دهند و مانند برخی از رویدادها و اتفاقاتی که در حوزه پوشاک و حراجی‌ها پیش می‌آید در این ایام کتابفروشی‌ها کار فروش کتاب را با 20 درصد تخفیف عرضه کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: باید فضایی فراهم شود که با حمایت دولت و اتحادیه ناشران و در عین حال خیران و خود کتابفروشی‌ها آرام آرام این هفته را تبدیل کنیم به یک رویداد عمومی که ارتباط بهتری بین مخاطبان کتاب و ناشران، مولفان، مترجمان و تولیدکنندگان برقرار بشود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 283677
 


 
فارسی دوست
United Kingdom
۱۳۹۸-۰۹-۰۱ ۱۲:۲۸:۴۲
با سلام. لطفا از واژه قطعی استفاده نکنید. اگر فارسی زبان هستید می دانید که قطعی صفت است و معنی و کاربرد دیگری دارد. باید بگوییم قطع اینترنت. به عنوان یک خبرگزاری فرهنگی لطفا فارسی درست و معیار را به کار ببرید و ترویج کنید. (229894)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۹-۰۳ ۱۴:۵۳:۲۵
بهتر بود بنویسید غیاب اینترنت (229906)