تقلای پدرادبیات ترکیه برای زنده ماندن / یاشار کمال 92 ساله در بیمارستان

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
یاشار کمال، نویسنده کرد اهل ترکیه به دلیل بیماری در بیمارستان دانشکده پزشکی استانبول بستری‌شده و حالش وخیم اعلام‌شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دیلی صباح با نامیدن یاشار کمال 92 ساله به عنوان پدرادبیات ترکیه اعلام کرد اولین کاندیدای جایزه نوبل ادبیات این کشور چهارشنبه به دلیل مشکلات تنفسی راهی بیمارستانی در استانبول شده است.

از سوی دیگر روزنامه زمان به نقل از دکتر«مهمت عارف کاران» پزشک معالج وی در بیمارستان دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول گزارش داد نویسنده مشهور به دلیل آریتمی قلبی(غیرطبیعی بودن ریتم قلب) و تنگی نفس در بخش مراقبت‌های ویژه بستری‌شده و فعلاً در شرایط پایدار و تحت کنترل به سر می‌برد.

هم‌زمان پزشک دیگری از همین بیمارستان بنام فیاض ایرکان به سی ان ان گفت یاشار کمال دچار ذات‌الریه شده است و از دستگاه مخصوص برای تنفس استفاده می‌کند.

یاشار کمال متولد 1923 در منطقه همیته به خاطر نوشتن رمان «محمد قرقی» برای دریافت جایزه نوبل ادبیات 1973 نامزد شد و اولین نویسنده ترکیه‌ای بود که به نامزدی این جایزه مفتخر شد.

 وزیر بهداشت ترکیه نیز روز پنجشنبه یاشار کمال را در بیمارستان ملاقات کرد و گفت وی نیمه هوشیار بوده و تا حدودی می‌تواند تماس برقرار کند.وی افزود نویسنده مشهور برای زنده ماندن تلاش می کند.

در همین حال قائم‌مقام حزب جمهوری‌خواه خلق(CHP) به عنوان اپوزسیون اصلی و دبیر کل CHP در بیمارستان یا یاشار کمال ملاقات کردند. همچنین مدیر انتشارات Yapı Kredi Yayınları ضمن آرزوی سلامتی برای یاشار کمال اعلام کرد وضعیت نویسنده محبوب را بدون فوت وقت به اطلاع عموم خواهد رساند.

یاشار کمال ضمن نامزد شدن برای جایزه نوبل ادبیات در سال 1973، چندین جایزه ملی و بین‌المللی ازجمله جایزه جهانی Cino del Duca World Prize در سال 1982 و نشان افتخار لژیون دونور فرانسه در سال 1984 و جایزه بزرگ ادبیات ریاست جمهوری ترکیه در سال 2008 را کسب کرد.

معروف‌ترین رمان وی «اینجه‌ممد» یا همان «محمد قرقی» است که به 40 زبان زنده دنیا ترجمه‌شده است.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 215886