​افراد کتاب‌خوان خوش‌‌آتیه‌ هستند

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
 
 
آیا انسان‌های موجه و مودب تمایل بیشتری به کتاب خواندن دارند؟ یا کتاب خواندن موجب می‌شود تا انسان‌ها خوش‌آیندتر به‌‌نظر برسند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نشریه «تلگراف»، مطالعات جدید محققان دانشگاه «کینگستون» انگلستان نشان می‌دهد، انسان‌هایی که کتاب‌های داستانی مطالعه می‌کنند به بروز احساسات هم‌دلانه و رفتارهای انسان‌دوستانه تمایل بیشتری دارند.
 
محققان با اشاره به مطالب مطرح شده در کنفرانس هفته گذشته انجمن روانشناسی انگلستان گفته‌اند: «قرار گرفتن در فضای ادبیات داستانی توانایی انسان را در حیطه احساسات انسان‌دوستانه و هم‌دلانه گسترش می‌دهد.»
 
آن‌ها می‌گویند: «درگیر شدن با نثر داستانی و کمدی به طور ویژه اصل کلیدی است برای ترغیب انسان‌ها به نوع‌دوستی.»
 
این مطالعه با تحقیق بر روی 123 تن داوطلب انجام شده است؛ از شرکت‌کنندگان دراین تحقیق درباره اولویت‌های آنان درخصوص کتاب، نمایش و برنامه‌های تلویزیونی پرسش شده و سپس مهارت‌های رفتاری آنان با دیگران مورد آزمون قرار گرفت. نتیجه این مطالعه نشان داده است که طرفداران کتاب رفتارهای اجتماعی مثبت‌تری را از خود بروز می‌دهند.
 
و نیز در میان علاقه‌مندان به کتاب، اشخاصی که به گونه درام و رمان‌های عاشقانه گرایش دارند در بالاترین سطح رفتار مثبت قرار داشته‌اند. هم‌چنین هواداران کتاب‌های تجربی توانایی بسیاری در دیدن وقایع از زوایای مختلف دارند و خوانندگانی که به آثار کمدی تمایل دارند در ارتباط با دیگران در ارتباط با دیگران رفتارهای بهتری را از خود نشان می‌دهند.
 
مطالعات پیشین نیز نشان داده بود که مطالعه کتاب به‌ویژه ادبیات در کاهش فشارهای عصبی بسیار مفید بوده و کودکانی که در خانه با کتاب بزرگ می‌شوند بیش از بزرگ‌سالان توانایی یادگیری دارند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248064