​فمینا برندگانش را شناخت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۳
 
 
جایزه‌ ادبی معتبر فمینا به رمان «کارد باغبانی» نوشته فیلیپ جنادا رسید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه فیگارو، جایزه ادبی فمینا به رمان «کارد باغبانی» نوشته فیلیپ جنادا از انتشارات گالیمار رسید.

فیلیپ جنادا توانست با کسب 6 رای مثبت، رقیب خود ورونیک اولمی را که با رمان «باخیتا» تنها 4 رای از هیئت داوران گرفت را کنار زده و پیروز جایزه فمینا شود.

فیلیپ جانادا در سال 1964 در فرانسه متولد شد. او با رمان اخیرش توانسته بود در فهرست نامزدهای نخست جایزه گنکور و رنودو امسال نیز قرار بگیرد. جانادا در «کارد باغبانی» داستان مردی را روایت می‌کند که در سال 1941 میلادی به اتهام قتل پدر، عمه و خدمتکار منزلشان با یک کارد باغبانی که از همسایه‌شان قرض گرفته بود به مدت 19 ماه به زندان می‌افتد و بعد از مدتی تبرئه می‌شود. او بعد از حیف‌و‌میل کردن اموال خانواده‌اش به آمریکای لاتین می‌رود.

جایزه فمینا در بخش رمان‌های خارجی به «نوشتن برای نجات یک زندگی» نوشته جان ادگار وایدمن آمریکایی و مترجم اثر، کاترین ریچارد-ماس تعلق گرفت.

جایزه فمینا بهترین مقاله نیز به «پاهای من به دوردست‌ها می‌روند» نوشته ژان لوک کوتالم رسید. ژان لوک کوتالم چندی پیش با همین اثر توانسته بود جایزه ادبی زبان فرانسه را از آن خود کند.

پارسال جایزه فمینا رمان «پسر» نوشته فرانسوا مارکوس مالت را به عنوان برنده 2016 خود معرفی کرد. جایزه فمینا که در سال 1904 راه‌اندازی شده، از مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه است و اعضای هیئت داوران آن را گروهی از زنان نویسنده فرانسوی تشکیل می‌دهند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 253944