برنده جایزه ادبی وپلر معرفی شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
 
 
گیوم پوآ با رمان «پسر راهبر» در حالی به عنوان برنده بیستمین دوره جایزه بنیاد ادبی وپلر معرفی شد که گائل اکتویا با رمان «پایان بچه مامانی » برای بیانی خاص و غیرمتعارف در این دوره شایسته تقدیر شناخته شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از لیوابدو، جایزه ادبی بنیاد وپلر که از سوی بنیاد لاپست و کتاب فروشی آبس حمایت می‌شود در مراسمی که امروز (22 آبان‌ماه) به مناسبت بیستمین دوره برگزاری این جایزه برگزار می‌شود، جوایز خود را به دو نویسنده رمان اولی اهدا می‌کند.

هیئت داوران جایزه وپلر و بنیاد لاپست امسال تصمیم گرفتند دو نویسنده رمان اولی را به عنوان برندگان بیستمین دوره این جایزه ادبی معرفی کنند.

جایزه اصلی وپلر، به گیوم پوآ برای رمان «پسر راهبر» رسید و رمان « پایان بچه مامانی» نوشته گائل اکتویا برای بیانی خاص و خلق یک شخصیت غیرمتعارف شایسته تقدیر شناخته شد.

«پسر راهبر» اولین رمان گیوم پوا، نویسنده 31 ساله فرانسوی است. گیوم پوآ در این کتاب، روابط غرب و آفریقا را از خلال دیدار یک عکاس فرانسوی با یک کودک اهل غنا که در مرکز تخلیه زباله‌های الکترونیکی در اکرا، پایتخت غنا کار می‌کند روایت می‌کند.

منتقدان درباره کتاب «پسر راهبر» که انتشارات ورتیکال آن را منتشر کرده گفته‌اند: « گیوم پوآ موفق شده کلمات عامیانه را با زیبایی‌های شاعرانه درهم آمیزد تا از خاکروبه کلمات عوامانه طلا ناب ادبیات را استخراج کند.»

گائل اکتویا نیز در رمان «پایان بچه مامانی»، سرنوشت چهار زن را در قلب شهری کوچکی در حومه شهر پاریس روایت می‌کند.

جايزه ادبي وپلر در سال ١٩٩٧، به عنوان يكی از بزرگ‌ترين جوايز ادبی فرانسه بنيان گذاشته شد. اين جايزه به ابتكار كتابفروشی آبِس راه افتاد و از طرف بنياد مالی لاپست فرانسه حمايت مالي شد.

 برندگان اين جايزه از ميان نويسندگان به‌نام و يا كم‌تر شناخته شده انتخاب می‌شوند و آثاري هم برگزیده می‌شوند كه در ارائه سبك‌های منحصر به فرد و زبانی متفاوت و فرا رفتن از قواعد و شيوه‌های معمول نگارش آثار داستاني متمايز باشند.

برنده اصلی، امروز در طی مراسمی ویژه در کافه وپلر پاریس جایزه نقدی به ارزش 10 هزار یورو دریافت خواهد کرد و دیگر برنده این جایزه مبلغی به ارزش 3 هزار یوروی را با خود به خانه خواهد برد.

سال 2016، استفان اودگوی و علی زمیر به عنوان برندگان این جایزه معرفی شده بودند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254154