خلق اپرایی از روی رمان جنایی‌نویس مشهور ترک

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۶
 
 
اپرا و باله دولتی استانبول با الهام از رمان تاریخی-عاشقانه «دستبند نیناتا» نوشته احمد امید، جنایی‌نویس مشهور ترکیه‌ای اپرایی ساخته که از دیروز (12 آذرماه) در استانبول به نمایش درآمده اشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه حریت، اپرا و باله دولتی استانبول  با الهام از رمان «دستبند نیناتا» نوشته احمد امید، جنایی‌نویس مشهور ترکیه‌‌ای اپرایی خلق کرده است که از دیشب (12 آذرماه) در مرکز فرهنگی و هنری کادیکوی به صحنه می‌رود.

احمد امید، راوی این اپرا بوده و قرار است اپرا در کشورهای دیگه نیز به نمایش درآید. به گفته سوات آریکان، مدیر مرکز فرهنگی و هنری کادیکوی موسیقی‌های این اپرا را اِوریم دمیرل ساخته و هرشب ارکستر مجهزی قطعات را به صورت زنده اجرا خواهند کرد. نام این اپرا «گریه‌ای علیه جنگ» است.

احمد امید، رمان «دستبند نیناتا» را در سال 2006 میلادی روانه بازار کتاب ترکیه کرده بود. امید در این رمان تاریخی قصه عاشقانه هیتیان که یک تمدن باستانی در منطقه آناتولی بودند را روایت می‌کند که دارای پادشاهی جاه‌طلب است. زن قهرمان داستان درگیر حوادثی در میان جنگ و خون می‌شود.

بیشتر نوشته‌های امید در حوزه داستان‌های پلیسی-جنایی هستند.  وی سعی کرده روایت‌های پلیسی معمایی را به شکل و شیوه‌ای تازه و آمیخته با سایر موضوعات روایت کند و همین مسئله نیز باعث شهرت او در میان دیگر نویسندگان ترک شده است. از روی برخی آثار وی از جمله «شب و مه» چند اثر سینمایی نیز ساخته شده است.

آثار احمد امید به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است. از ترجمه‌های فارسی آثار احمد امید می‌توان به کتاب «سلطان‌کشی» ترجمه مرضیه خسروی از سوی انتشارات روزگار اشاره کرده که در سال 92 در بازار کتاب ایران توزیع شده بود. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255118