نویسنده زن سوری برنده ​جایزه داستان کوتاه «الملتقی» شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۹
 
 
شهلا العجیلی، نویسنده اهل سوریه برای مجموعه داستانش با عنوان «تخت دختر پادشاه» جایزه داستان کوتاه عربی «الملتقی» را گرفت .
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از خبرگزاری عربی، هیئت داوران جایزه داستان کوتاه عربی «الملتقی»، شهلا العجیلی، نویسنده سوری را با اثر «تخت دختر پادشاه» به عنوان برنده دومین دوره این جایزه معرفی کردند.

امسال 239 نویسنده از 29 کشور عربی و غیر عربی آثار خود را برای رقابت در دومین دوره از جایزه داستان کوتاه عربی شرکت داده بودند. این جایزه دیروز (13 آذرماه) در دانشگاه آمریکایی کویت به برنده‌اش اهدا شد.

به برگزیده نهایی این جایزه هدیه نقدی به ارزش 20 هزار دلار آمریکا تعلق می‌گیرد و هم‌چنین اثر برگزیده با همکاری ناشر آن به انگلیسی ترجمه می شود. هریک از نامزدهای نهایی این جایزه نیز 5 هزار دلار آمریکا دریافت می کنند.

مجموعه داستان‌های کوتاه «نزدیک درخت بلند» نوشته لوی حمزه عباس از عراقی، « فقط یک خنده نبود» نوشته محمود الرحبی از عمان، «مهمان جهان» نوشته محمود الریماوی از  اردن و «لیتیوم» نوشته تمیم هنیدی در فهرست پایانی این جایزه قرار داشتند.

شهلا العجیلی که سال گذشته نامش در میان نامزدهای جایزه بوکر عربی نیز قرار داشت، سال 1976 میلادی در سوریه متولد شده است. او تحصیلات خود را در رشته ادبیات عرب در دانشگاه حلب به اتمام رسانده و اکنون در همان دانشگاه به عنوان استاد ادبیات عرب مشغول به کار است. «چشم گربه»، « فرش فارسی»، «آسمان به خانه ما نزدیک است» و مجموعه داستان کوتاه «ایوان پنجره» برخی از آثار تالیفی او به شمار می‌آیند. العجیلی برای رمان «آسمان به خانه ما نزدیک است» سال گذشته نامزد دریافت جایزه بوکر عربی شد و  برای رمان «چشم گربه» نیز جایزه ادبیات اردن را به دست آورد.

جایزه داستان کوتاه عربی «ملتقی» که توسط طالب الرفاعی، نویسنده کویتی پایه‌ریزی شده از مهم‌ترین جوایز ادبی عربی در زمینه داستان کوتاه است که با حمایت دانشگاه آمریکایی کویت برگزار می‌شود. ادراک  و پی بردن به اهمیت و ضرورت داستان کوتاه در جهان عرب، باعث تاسیس این جایزه شد که در طی دو دهه گذشته در ادبیات عرب مغفول و ناشناخته بوده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255202