پیشنهاد مطالعه:

«هنرمند شمشیرزن»؛ روایت دو روی یک شخصیت

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
 
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مدت‌هاست به روال معمول خود از چهره‌های مطرح داخلی پیشنهاد مطالعه آخر هفته برای کتاب‌دوستان می‌گیرد. حال بر آن شدیم تا کتاب‌ها تازه که در جهان منتشر شده، نقدهای مثبت زیادی گرفته اما به هر دلیل پرفروش نشده و به فارسی ترجمه نشده‌اند را معرفی کنیم تا افرادی که به زبان انگلسی آشنا هستند از مطالعه آن‌ها لذت ببرند. برای این هفته کتاب «هنرمند شمشیرزن» نوشته اروین ولش را انتخاب کردیم که شما را دعوت به خواندن معرفی آن می‌کنیم.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - یازدهمین رمان اروین ولش، نویسنده ایرلندی، کتابی است جذاب با ابعاد چند لایه که مخاطب را تا انتهای کتاب با خود همراه می‌سازد. رمان «هنرمند شمشیرزن» درباره شخصیتی به نام جیم فرانسیس است. ولش این شخصیت را در رمان دیگرش نیز استفاده کرده بود، اما حالا  داستانی با محوریت فرانسیس نوشته است که شخصیتی غیرقابل شناسایی است، حتا برای خودش.

جیم فرانسیس یک نقاش و مجسمه‌ساز موفق است که بی‌سروصدا با همسرش ملانی و دو دخترشان در یک شهر ساحلی ثروتمند در کالیفرنیا زندگی می‌کنند. بعضی‌ها می‌گویند او فردی جعلی و کلاهبردار است، در حالی که عده‌ای دیگر او را یک عاشق واقعی می‌دانند.

اما او گذشته تاریکی دارد، با هویتی دیگر و ارزش‌های اخلاقی بسیار متفاوت. وقتی او به زادگاهش در اسکاتلند بازمی‌گردد تا در مراسم خاکسپاری برادر به قتل رسیده‌اش شرکت کند، بزرگان شهر ادینبورو از او می‌خواهند که تقاص خون برادرش را بگیرد. و فرانسیس با زندگی سابقش، با همه دوستان و دشمنان‌اش- و حتا خود سابقش- روبرو می‌شود.

در همان حین ملانی نیز چیزهای وحشتناکی در کالفرنیا کشف می‌کند که نشان دهند گذشته خشن همسرش و شاید دلیل روانپریشی امروزش است. این باعث بد و بدتر شدن اوضاع شده و همه‌چیز را با سرعت بیشتری روبه تباهی می‌برد.

«هنرمند شمشیرزن»‌ رمانی درباره خشونت و در عین حال رستگاری است. در واقع این رمان به یکی از بدنام‌ترین و وحشتناک‌ترین شخصیت‌های داستان مدرن، یعنی فرانسیس بگبی برمی‌گردد.

رمان «هنرمند شمشیرزن» در حال و هوای نخستین رمان اروین ولش می‌گذرد. شخصیت اصلی رمان «رگ‌یابی» که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد، نیز بگبی نام داشت. بگبی، یکی از بدطینت‌ترین شخصیت‌هایی است که ولش خلق کرده است. او عادات و رفتارهای قهرمانان داستانی را ندارد، در عوض به چیز دیگری معتاد است: آسیب زدن به مردم.

در رمان «هنرمند شمشیرزن»، بگبی زندگی دوگانه‌ای دارد. اما رمان اروین ولش به هیچ‌وجه کمدی سیاه یا هجویه‌ای اجتماعی نیست. این رمان یک تریلر است که حول یک پرسش ساده می‌چرخد: آیا جیم/بگبی می‌تواند آرام باقی بماند؟ یکی از دغدغه‌های همیشگی ولش در آثارش این است که افراد تا چه اندازه‌ای روی زندگی‌شان کنترل دارند؛ این‌بار تمرکز او بیشتر روی کنترل روانشناختی است تا سیاسی.

اروین ولش، داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس اسکاتلندی است. او با نخستین رمانش که مدتی بعد فیلمی نیز براساس آن ساخته شد، به شهرت رسید. او علاوه بر داستان، نمایشنامه و فیلمنامه نیز می‌نویسد.

رمان «هنرمند شمشیرزن» را انتشارات جاناتان کیپ در ۴۴۸ صفحه و با قیمت ۷.۵۳ دلار منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256333