نهمین جشنواره ادبی کلکته آغاز می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱
 
 
جشنواره ادبی چهار روزه هند که ۱۱ ژانویه (21 دی‌ماه) آغاز می‌شود، میزبان نویسندگان برجسته و چهره‌های اجتماعی مهم خواهد بود. محور اصلی جشنواره امسال موضوعاتی نظیر تغییرات اقلیمی، آینده شهرها، سینما و وضعیت زنان این کشور است.
 
به گزارش خبرگزاریکتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندین‌اکسپرس- نهمین جشنواره ادبی آپیجِی کلکته میزبان جلساتی متنوع با نگاهی منتقدانه درباره موضوعات مختلف کشور هند است، که 70 سال از استقلال آن می‌گذرد. این جشنواره با فستیوال‌های ادبی برجسته خارجی گره خورده تا امسال رنگ و بوی بین‌المللی به خود بگیرد.

مینا بوگات،مدیر جشنواره گفت:‌ «امسال جشنواره‌های ادبی بین‌المللی مانند فستیوال بین‌المللی کتاب ادینبورگ و فستیوال ادبی هنلی، نقش عمده‌ای در جلسات بحث و گفت‌وگو خواهند داشت.»

این جشنواره که در کلیسای سنت پل در کلکته مرکزی برگزار می‌شود، یک جلسه نمایش فیلم نیز خواهد داشت که طی آن فیلم «گرسنه» بورنیلا چترجی و مستندی درباره خواننده کلاسیک هندی، بیگام اختر، به نمایش درخواهد آمد. همچنین یک روز این جشنواره به کارگاه‌های هنری در حوزه‌های مختلف اختصاص یافته است.

سها علی‌خان، هنرپیشه بالیوود و ویشال بدوج، فیلمساز در میان افراد برجسته هستند که کتاب‌هایشان در جشنواره رونمایی خواهد شد. رمان‌نویسانی نظیر نایانتارا ساهگال، شابها دی و کیران ناگارکار نیز قرار است در برنامه‌های امسال شرکت کنند.

انجم کاتیال، یکی از مسئولین جشنواره می‌گوید: «جشنواره‌های ادبی، امروزه از آن رو که برای خوانندگان فرصت آشناهی، صحبت و تعامل با نویسندگان مورد علاقه‌شان را فراهم می‌کنند مهم و قابل‌توجه هستند. چنین تعاملی به طور حتم خوانندگان را به درک بهتری از ادبیات می‌رساند و به افزایش علاقه افراد به حضور در محیط‌های پویاتری همچون فستیوال‌ها می‌انجامد.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256471