۱
 

​انتشار یک رمان منحوس بعد از گذشت قرن‌ها

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۳
, مترجم : مریم سیفی‌پور
 
 
رمانی در اسپانیا بعد از گذشت 400 سال که از نگارش آن می‌گذرد برای اولین بار رنگ چاپ به خود دید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین- رمانی با عنوان «قصه یتیم» که درباره عصر طلایی اسپانیا و مستعمرات آن در امریکای لاتین نوشته شده بود بعد از 400 سال منتشر شد.

 این رمان درباره یک پسر 14 ساله اسپانیایی است که گردانا(شهری در اسپانیا) را در جستجوی ثروت به سوی امریکا ترک می‌کند و در این مسیر از مستعمره‌های امپراطوری اسپانیا در امریکای لاتین عبور می‌کند.

 قهرمان داستان بعد از پشت ‌سر گذاشتن حوادث عجیب و غریب از جمله ماجرای غرق شدنش در دریا و برخورد با دزدان دریایی، آرامش را در زندگی راهبه‌ها در کشور پرو پیدا می‌کند.

این رمان که در فاصله سال‌های 1608 تا 1615 میلادی نوشته شده، وقایع بسیاری را از طبیعت زندگی در پرو که زمانی مستعمره اسپانیا بود و مبادله کالا و انسان بین اروپا و امریکا روایت می‌کند.

رمان «قصه یتیم» قرار بود سال 1621 میلادی منتشر شود اما این اتفاق نیفتاد. دلیل آن شاید این بود که نویسنده این کتاب که یک راهب اسپانیایی به نام مارتین دی لیون کاردیناس بود می‌ترسید که انتشار آن مشکلات بسیاری را در مسیر حرفه او ایجاد کند و زحمات او را در راه رسیدن به مقام ریاست اسقف اعظم بر باد دهد.

 در سال 1965 یک دانشجوی اسپانیایی، دست‌نویس این اثر را در میان آرشیو انجمن امریکا و اسپانیا پیدا کرد؛ اما تلاش‌های اولیه برای انتشار این اثر کهنه بی‌نتیجه ماند که دلیل آن رواج شایعات زیادی در آن زمان بود حاکی از این‌ که یک چیز ملعون و خبیث در بین صفحات این رمان 320 صفحه‌ای موجود است.

 بیلندا پالاسیس، دانشجوی اهل پرو که این رمان به همت او منتشر شده گفت: «وقتی شروع به کار بر روی این رمان کردم، عده‌ای به من می‌گفتند که این رمان نفرین شده است و تمام افرادی که زمانی روی آن کار می‌کرده‌اند مرده‌اند. این موضوع برای من مضحک بود، اما قدری هم می‌ترسیدم و می‌دانستم چند نفری که روی این رمان کار می‌کرده‌اند به اسباب مختلفی از جمله در حادثه تصادف و یا در اثر یک بیماری عجیب درگذشته‌اند.»

او همچنین اضافه کرد که این رمان مملوء است از سفرهای بسیار و ترکیبی است از خیال، زندگی‌نامه و سندهای تاریخی که تصویری کامل از دنیای نویسنده آن ارائه می‌دهد.

پالاسیس اظهار امیدوار کرده تا نحوست این رمان بعد از انتشار آن از سوی موسسه خوزه آنتونیو که در راستای حمایت از آثار ادبیات اسپانیایی فعالیت می‌کند رفع شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257433
 


 
۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۴:۲۳:۴۴
خودتونم خبراتون رو نمی خونید، نه!!!
حداقل یه نگاهیی به خطهای اول خبر می نداختید و درستش می کردید (224284)