۱
 

​نسخه تلویزیونی «فرار کن، خرگوش » ساخته می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶
, مترجم : مریم سیفی‌پور
 
 
اندرو دیویس، فیلم‌نامه‌نویس مطرح بریتانیایی در حال نگارش فیلم‌نامه چهارگانه «خرگوش‌ها»، نوشته جان آپدایک برای تلویزیون است.
 
جان آپدایک
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از دیدلاین- اندرو دیویس، فیلم‌نامه‌نویس بریتانیایی پس از نگارش فیلم‌نامه‌های موفق تلویزیونی از رمان‌هایی چون «جنگ و صلح» و «بینوایان» به تازگی نوشتن یک مینی‌سریال تلویزیونی دیگر بر اساس رمان «فرار کن، خرگوش» اثر جان آپدایک، نویسنده فقید آمریکایی را بر عهده گرفته است. او قصد دارد چهارگانه «خرگوش‌ها» آپدایک را یکی پس از دیگری به تلویزیون ببرد.

چهارگانه «خرگوش‌ها» مهم‌ترین اثر جان آپدایک است. این مجموعه درباره شخصی به نام هری ربیت انگسترام است که داستان زندگی‌اش روایت می‌شود. قهرمان اصلی این رمان‌ها در قالب شخصیت‌های مختلفی از جمله بسکتبالیست دبیرستانی، فروشنده خانه‌دار و شوهر خیانتکار به عنوان نمادی از طبقه متوسط آمریکا باز شناخته می‌شود.

 «فرار کن، خرگوش» که نخستین جلد از این مجموعه به شمار می‌رود درباره هری آنگسترام، ملقب به هری ربیت(خرگوش) جوانی 26 ساله است که دوران دبیرستان و اوایل جوانی بسکتبال بازی می‌کرد و ستاره تیم بود. او یک روز تصمیم می‌گیرد که خود را از وضعیتی که گرفتار آن شده که نتیجه یک ازدواج بی‌عشق وکاری کسل‌کننده است رها سازد. این رمان پیش از این در سال 1970 میلادی به کارگردانی جک اسمیت و با بازی جیمز ادموند کان در نقش قهرمان داستان بر پرده نقره‌ای سینما روایت شده بود.

 این چهارمین همکاری دیویس با کمپانی فیلم‌سازی ‌‌‌‌(lookout point) بعد از ساخت نسخه‌های تلویزیونی «جنگ و صلح»، «بینوایان» و «شوهر دلخواه» نوشته ویکرام ست، نویسنده هندی است.

دیویس در سینما هم برای همکاری در نوشتن فیلمنامه مجموعه فیلم‌های «خاطرات بریجیت جونز» براساس رمان‌های هلن فیلدینگ و همکاری در اقتباس از «خیاط پاناما» نوشته جان لوکاره برای فیلمی به همین نام به کارگردانی جان بورمن و بازی پیرس برازنان شهرت دارد.

دیویس درباره چهارگانه آپدایک گفته است: «این مجموعه از کتاب‌ها برای من بسیار مهم و باارزش هستند. وقتی جوان بودم رمان «فرار کن، خرگوش» را خواندم و با حیرتی وصف‌ناشدنی به خود گفتم این رمان دقیقا درباره خود زندگی است. از نظر من هیچ نویسنده دیگری این‌طور در شرح جزئیات زندگی روزمره با چنین احساسات قوی و تاثیرگذاری به اندازه جان آپدایک موفق نبوده است. مدت‌ها بود که آرزو می‌کردم که کاری از او را در دست بگیرم.»

جان آپدایک،نویسنده، رمان‌نویس و شاعر آمریکایی بود که در سال 2009 درگذشت. او بیش از همه به خاطر نگارش رمان‌های چهارگانه «خرگوش‌ها» از جمله «فرار کن،خرگوش »، «خرگوش برگرد»، «خرگوش پولدار است» و «خرگوش در آرامش» به شهرت رسید.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257524
 


 
خورشيدفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۲۳:۲۱:۲۹
اين رمان در ايران ترجمه شده. اما يك سومش نيست. (224308)