بهترین نرم‌افزارهای تولید کتاب صوتی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
 
 
در میان کاربران کتاب‌های غیرچاپی انواع کتابخوان‌های صوتی جایگاه خاصی پیدا کرده‌اند، به طوری که بیشتر ناشران در کشورهای مختلف برای تولید این نوع کتاب‌ها حتی خودشان استودیو تاسیس می‌کنند. در این گزارش به معرفی بهترین نرم‌افزارهای تولید کتاب صوتی پرداخته‌ایم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گودایریدر - در صنعت تولید و نشر کتاب‌های غیرچاپی به طور حتم کتاب‌های صوتی جایگاه ویژه‌ای در سال‌های اخیر پیدا کرده است و در بسیاری مواقع از کتاب‌های الکترونیک نیز فراتر رفته‌اند. هرچند تولید این کتاب‌ها به صورت حرفه‌ای، نیاز به استودیو‌های پیشرفته دارد ولی اگر سخت‌گیر نباشیم هر کسی می‌تواند با یک میکروفون ساده و ایجاد فضایی آرام یکی از انواع این کتاب‌ها را تولید کند. یکی از نکات مهم تولید این نوع کتاب‌ها، مسئله انتشار آن در سایت‌ها یا فروشگاه‌های کتاب صوتی است که استانداردها و مشخصات خاصی را درخواست می‌کنند. در سال‌های اخیر نرم‌افزارهایی با این استانداردها تولید شده است که معروف‌ترین آنها موارد زیر هستند:

- Chapter Verse
این نرم افزار به طور اختصاصی برای دستگاه‌های شرکت اپل در آیپاد و آیتیونز ایجاد شده است. با استفاده از امکانات در نظر گرفته شده در این نرم افزار یک کاربر مبتدی به راحتی می‌تواند از همان ابتدا فرمت پیشرفته کتاب صوتی یعنی ای.ای.سی (AAC) را تهیه کند. این فرمت صوتی به طور اختصاصی در دستگاه‌های آیپاد کاربرد دارد.

Audacity
یکی از ویژگی‌های اصلی این نرم‌افزار که با سیستم‌های عامل ویندوز کار می‌کند، در اصطلاح رایانه‌ای متن باز گفته می‌شود. کارشناسانی که اطلاعات محدودی در حوزه نرم‌افزاری داشته باشند می‌توانند بخش‌های مختلف آن را برای خود شخصی‌سازی کنند و کتاب‌های صوتی با سلیقه و فرمت دلخواه خود ضبط کنند. از ویژگی‌های منحصر به فرد این نرم‌افزار اضافه کردن پلاگین‌های صوتی از دیگر نرم افزارهای مخصوص ضبط صداست که می‌توان برای تولید پادکست و استفاده آن در رادیوهای اینترنتی استفاده کرد.

Ffmpeg
این نرم‌افزار نیز مانند نمونه قبلی از کدهای متن باز استفاده می‌کند و توسط کاربران دستگاه‌های مختلف قابل استفاده است. علاوه بر تولید فایل‌های صوتی می‌توان از این نرم‌افزار در تولید فایل‌های تصویری نیز استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های اصلی این نرم‌افزار تولید کتاب صوتی تبدیل فایل‌ها و فرمت‌های کتاب صوتی مختلف به یکدیگر است. کاربران دستگاه‌های کتابخوان به راحتی می‌توانند کتاب‌های صوتی با فرمت‌های مختلف را به فرمت مورد نظر خود تبدیل کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259491