برنده جایزه کتاب ولکام مشخص شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۱
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
«ماشین بودن» از مارک اوکونل، نویسنده ایرلندی جایزه ۳۰ هزار پوندی ولکام را برد. موضوع این رمان درباره تلاش بشر برای غلبه بر مرگ با استفاده از تکنولوژی است.
 
مارک اوکونل
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین - نخستین اثر مارک اوکونل به نام «ماشین بودن»، برنده جایزه کتاب ولکام ۲۰۱۸ شد. موضوع این رمان درباره مطالعه فرابشری جنبشی است که به دنبال استفاده از تکنولوژی برای حل مشکل مرگ است.

 ایوبامی ادبایو، نویسنده نیجریه‌ای با رمان «با من بمان» که درباره کم‌خونی داسی‌شکل نوشته و سیگرید روزینگ، برای کتاب «قشقرق» که خاطراتش در خصوص تاثیر اعتیاد بر خانواده‌اش است، دیگر رقیبان اوکونل بودند.

ادموند د-وال، رئیس هیئت داوران، کتاب برنده را مطالعه‌ای پرشور، سرگرم‌کننده و مستدل برای کسانی دانست که تصمیم گرفته‌اند عمری جاودان داشته باشند. د-وال گفت: «مارک اوکونل  موضوع تکنولوژی و تکینی را بسیار عالی مورد بررسی قرار داده است. او در «ماشین بودن» بر موضوعات مربوط به مرگ‌و میر، اینکه ماشین بودن چه معنایی دارد و انسان بودن واقعا چیست، تمرکز دارد.»

اوکونل روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و منتقد ادبی است. هرچند او تخصصی در زمینه پزشکی ندارد اما افکار مستحکم و ذهن پرسشگرش به او در نوشتن این رمان یاری رسانده است. او  در این رمان به اکتشافات علمی از دریچه درهم‌ریختگی تمایلات انسان نگاه کرده است.

جایزه کتاب ولکام ویژه کتاب‌های سلامت و پزشکی در بریتانیاست که از سال ۲۰۰۹ به نویسندگان برتر این حوزه اهدا می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260358