جایزه پوشکین برنده‌اش را شناخت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
الکسیس پری، مورخ امریکایی، جایزه کتاب روسی خانه پوشکین سال ۲۰۱۸ را برای کتاب «درون جنگ» از آن خود کرد. همچنین «روسیه‌های دیگر» ویکتوریا لوماسکو برنده بهترین اثر ترجمه شده از روسی شد.
 
به گزارش خبرگزای کتاب ایران (ایبنا) به نقل از سایت جایزه پوشکین - الکسیس پری، استادیار تاریخ دانشگاه بوستون، ششمین جایزه  سالانه کتاب روسی خانه پوشکین را برای «درون جنگ: یادداشت‌های روزانه از محاصره لنینگراد» از آن خود کرد. کتاب او که درانتشارات دانشگاه هاروارد منتشر شده، توسط پنج داور برجسته و از میان شش اثر برجسته و متنوع درباره تاریخ، بیوگرافی، روابط بین‌المللی و گزارش گرافیکی انتخاب شد.

سِیر نیک کلگ، رئیس هیات داوران گفت: «درون جنگ یک کتاب فوق‌العاده است. برملا کردن چنین اظهارات کوبنده و تاکنون منتشرنشده‌ای از درد و رنج محاصره لنینگراد یک دستاورد بزرگ است. اما توجه ویژه‌ الکسیس پری به موضوع خانواده‌ها، هویت‌های فردی و خود زمان، پیچیده در چنین رنج شدیدی، خلل‌ناپذیر و اضطراب‌آور است. این واقعیت که این خاطرات غم‌انگیز در ابتدا توسط مقامات مورد تشویق قرار گرفته و بعد از جنگ به زیر فرش جارو شده، چرا که با نمایش «قهرمانانه» محاصره لنینگراد مطابقت ندارد و تنها آن را دردناک‌تر می‌سازد. این کتاب روش جدیدی از نگاه و درک لحظه مهم و اساسی تاریخ مدرن روسیه را ارائه می‌دهد.»


این جایزه توسط بنیاد فرهنگی مستقل خانه پوشکین در لندن اداره می‌شود و به بهترین اثر غیرداستانی نوشته شده به انگلیسی درباره روسیه و دنیای روسی-زبان تعلق می‌گیرد. فهرست کوتاه امسال شامل آثار ترجمه شده‌ای از روسی و فرانسوی بود.

داوران همچنین «روسیه‌های دیگر» نوشته ویکتوریا لوماسکو و ترجمه شده توسط توماس کمپبل را به عنوان بهترین اثر ترجمه شده انتخاب کردند که جایزه فرعی دو هزار پوندی را به دست آورد.
فهرست کوتاه این جایزه شامل این کتاب‌ها بود:
آرماگدون و پارانویا: رویارویی هسته‌ای نوشته رودریک بریسویت
روسیه‌های دیگر نوشته ویکتوریا لوماسکو
درون جنگ: یادداشت‌های روزانه از محاصره لنینگراد نوشته الکسیس پری
هواشناس استالین: داستان ناگفته یک مرد از عشق، زندگی و مرگ نوشته اولیور رولین
خانه دولت: سرگذشت انقلاب روسی نوشته یوری اسلزکین
گورباچف: زندگی و زمان او نوشته ویلیام تایوبمناز برندگان پیشین این جایزه می‌توان به داگلاس اسمیت، کاترین مریدیل، دومینیک لیون و روزالیند بلیکسلی اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261962