کتاب‌های داستان به بازارهای مدرن نقل مکان کرده‌اند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۱
 
 
آمارهای چند ساله اخیر مراجع فروش کتاب نشان می‌دهد بیشتر ناشران سنتی ترجیح می‌دهند کتاب‌های مستند چاپ کنند. بیشتر کتاب‌های داستانی در منابع آنلاین و صفحات شخصی نویسندگان پیدا می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  به نقل از فوربس، انتشارات پنگوئن با تجزیه و تحلیل آمارهای به دست آمده از منابع مختلف از جمله گزارش انجمن ناشران آمریکا (AAP) در گزارش اعلام می‌کند که ناشران منتشر کننده کتاب‌های چاپی بیشتر کتاب‌های مستند می‌فروشند. پنگوئن می‌گوید ناشران سنتی در پنج سال اخیر بیشتر به سمت چاپ کتاب‌های مستند علاقه نشان دادند.

طبق اعلام انتشارات پنگوئن بیشتر کتاب‌های داستانی با نسخه‌های الکترونیک و صوتی عرضه می‌شوند. موسسه بوک‌اسکن و بورد تحلیل اقتصادی آمریکا نیز در گزارش‌هایی به این نکته اشاره کردند. طبق گزارش‌های این مراجع در سال 2017 درآمد ناشران از طریق فروش کتاب‌های مستند 18/6 میلیارد دلار بود درحالیکه این رقم برای کتاب‌های داستان حدود 3/4 بود.

بر اساس این گزارش سال 2013 آخرین سالی بود که رقم فروش کتاب‌های داستانی چاپی نسبت به کتاب‌های چاپی مستند بیشتر بود و بعد از آن همواره کتاب‌های چاپی با موضوع غیرداستانی بیشتر بوده است.

درآمد ناشران از راه فروش کتاب‌های داستانی تنها در سال 2016 کمی رونق گرفت ولی در طول پنج سال گذشته کتاب‌های مستند حوزه کودک و بزرگسالان بیشتر فروش داشته است. این گزارش می‌گویند هرچند کتاب‌های داستان در میان کتاب‌های چاپ شده در حال سقوط است ولی این آمارها تنها مربوط به انتشارات رسمی است و ناشران مستقل در آن لحاظ نشده است.

جین فریدمن یک کارشناس صنعت چاپ در کشور آمریکا می‌گوید نباید گفت که کتاب‌های داستان در حال نابودی است چون این کتاب‌ها توسط مراجع غیررسمی مثل فروشگاه‌های آمازون منتشر می‌شوند. وی اعتقاد دارد اگر آمارهای انتشار کتاب‌های داستانی نویسندگان مستقل در سایت‌هایی مثل آمازون نیز جمع‌آوری شود رقم قابل توجهی خواهد شد.

وی اعتقاد دارد کتاب‌های داستانی از بازار سنتی به بازارهای مدرن کتاب نقل مکان کرده‌اند و این روزها این کتاب‌ها بیشتر از قفسه کتاب‌فروشان در سایت‌های آنلاین و صفحات شخصی نویسندگان پیدا می‌شود. داده‌های به دست آمده از انتشارات پنگوئن در ماه آگوست نیز همین روند را نشان می‌دهد. این انتشارات می‌گوید در سال‌های اخیر بیشتر کتاب‌های داستانی خود را به صورت نسخه‌های الکترونیک و صوتی منتشر کرده است.

طبق اعلام انتشارات پنگوئن درآمد حاصل از فروش کتاب‌های صوتی و الکترونیک در سال‌های 2017 و 2016 نسبت به سال‌های گذشته آنها بیشتر بوده است به طور مجموع حاصل فروش کتاب‌های داستانی حدود 14میلیارد دلار در سال 2017 تخمین زده می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 264978