سوگنامه‌ پائولو کوئلیو برای نابودی تاریخ برزیل

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
 
 
پائولو کوئلیو رمان نویس معاصر کشور برزیل در یادداشتی برای روزنامه گاردین، حادثه آتش سوزی موزه ریودوژانیرو را فاجعه قرن برای تاریخ و فرهنگ مردم کشور برزیل عنوان کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  به نقل از گاردین، موزه ملی برزیل در شهر ریودوژانیرو شامگاه یکشنبه دچار آتش‌سوزی گسترده شد و بسیاری از اشیای تاریخی این موزه از بین رفت. این موزه در سال ۱۸۱۸ تاسیس شد و در واقع زمانی محل سکونت خانواده سلطنتی پرتقال بود. قرار بود که امسال ۲۰۰ سالگلی احداث این بنای باشکوه جشن گرفته شود.

مسئولان علت اطفای ناموفق حریق موزه ملی برزیل را که وابسته به دانشگاه ریودوژانیرو است کمبود اعتبار عنوان کرده‌اند و حالا دانشگاهیان اعلام کرده‌اند که تصمیم دارند در واکنش به کوتاهی دولت در حفاظت از این موزه که با ساختمانی به مساحت 13 هزار متر مربع، خود میراثی فرهنگی به شمار می‌رفت تجمع اعتراضی برپا کنند.

در میان معترضان به سهل‌انگاری دولت در حفظ و نگهداری از میراث باستانی مردم برزیل، پائولو کولیو رمان‌نویس برجسته و معاصر این کشور قرار دارد که به شدت به این حادثه معترض است. وی در یادداشتی که برای روزنامه گاردین نوشته است، آتش‌سوزی موزه را فاجعه فرهنگی برای کشور برزیل عنوان کرد و گفت: در این حادثه نه تنها اشیای باارزش در آتش سوخت بلکه همراه آن بخشی مهمی از  تاریخ کشور برزیل  از بین رفت.

وی در یادداشت خود نوشت: با این حادثه برزیل اشک ریخت چون این موزه سمبل آغاز یک ملت بود. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که آموزش و فرهنگ مشکلات بسیاری دارد و حالا با آتش گرفتن این موزه بخشی از آرزوهای فرهنگی یک ملت نابود شد. هنوز مردم در این شوک هستند چون این آتش بیشتر از یک ساختمان روح مردم را نابود کرد.

از کوئلیو رمان‌های زیادی منتشر شده است که از معروف‌ترین آنها می‌توان به کوه پنجم، کیمیاگر، شیطان و دوشیزه پریم و رمان ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد، اشاره کرد. رمان‌های کوئلیو بین مردم عامه در کشورهای مختلف دنیا پرطرفدار است. او از سال ۲۰۰۷ سفیر صلح سازمان ملل در موضوع فقر و گفتگوی بین فرهنگی است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 265004