علاقه روزافزون مردم آمریکا به کتاب‌های شعر

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۳
 
 
سازمان موقوفه ملی هنرهای آمریکا نتایج تحقیقات اخیرش را درباره علاقه ادبی هنری مردم آمریکا را در یک دهه اخیر منتشر کرده است. به گفته این تحقیقات مردم این کشور به طور روزافزون به سمت کتاب‌های شعر روی می‌آورند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از یواس‌ای تودی، موقوفه ملی هنرها از سازمان‌های مستقل حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا است که فعالیت تخصصی آن حمایت از برنامه و پروژه‌های هنری در سراسر این کشور است. این سازمان نتیجه تحقیقات میدانی خود را منتشر کرده است که می‌گوید در این کشور مردم برای تفریح داستان نمی‌خوانند.

سازمان موقوفه ملی هنرهای آمریکا نتایج تحقیق خود را تحت عنوان علاقه هنری و ادبی آمریکایی‌ها در بین سال‌های 2002 تا 2017 منتشر کرده است که طبق آن گفته می‌شود مردم در این کشور بیشتر از داستان شعر را برای تفریح انتخاب کرده‌اند.

طبق این تحقیق آمار کسانی که اوقات فراغت خود را کتاب داستان خواندند در سال 2017 حدود 52درصد بوده است درحالیکه این رقم در سال 2012 رقمی در حدود 52درصد و در سال 2002 حدود 56درصد بوده است.

سازمان هنرها در گزارش خود به این نکته نیز تاکید می‌کند که خواندن داستان برای تفریح در حالی کاهش یافته که خواندن کتاب‌های شعر افزایش محسوسی داشته است به طوری که می‌توان گفت جای داستان را در سبد تفریحی مردم آمریکا پر کرده است. طبق آمارهای این سازمان در سال 2017 حدود 126 میلیون آمریکایی برای تفریح کتاب داستان خواندند ولی بین سال‌های 2012 تا 2017 طرفداران کتاب‌های شعر تقریباً دو برابر شده است.

در آمارهای سازمان موقوفه هنرها این مسئله قابل توجه است که شاعران زن در آمریکا نسبت به شاعران مردم بیشتر مورد استقبال قرار گرفته‌اند. میزان رغبت به شاعران زن در سال 2012 حدود 8درصد بود درحالیکه این رقم در سال 2017 به نزدیک 15درصد رسیده بود.

سانیل اینگار مدیر بخش تحقیقات سازمان موقوفه هنرهای آمریکا گسترش شبکه‌های اجتماعی و ظهور شاعران جوان در ادبیات معاصر آمریکا را علت اصلی گرایش مردم این کشور به کتاب‌های شعر عنوان می‌کند. اینگار امیدوار است کتاب‌های شعر بیشتر از این در بین مردم عادی خوانده شود. وی از برنامه‌های موقوفه هنرهای آمریکا برای افزایش چاپ کتاب‌های شعر و هنر خبر داد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 265379