​برندگان جایزه مدیسی 2018 معرفی شدند

جایزه به «حماقت» پی‌یر گویوتا رسید
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۳
 
 
هیئت داوران جایزه معتبر مدیسی سه برنده این جایزه را در سه بخش رمان فرانسوی، رمان خارجی و مقاله معرفی کردند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از لیورابدو- فصل ادبی جوایز فرانسه بعد از معرفی جایزه رمان بزرگ آکادمی فرانسه و فمینا، به معرفی سومین جایزه مهم و معتبر این فصل رسید. پی‌یر گویوتا، ریچل کوشنر و استفانو مسینی به عنوان برندگان جایزه مدیسی سال 2018  انتخاب شدند.

 پی‌یر گویوتا برای رمان «حماقت» که در انتشارات گراسه منتشر شده بود توانست جایزه رمان فرانسوی مدیسی را از آن خود کند. او در آخرین رمان اتوبیوگرافیک خود به بررسی اتفاقات مهم ورودش به دوره بزرگسالی در بین سال‌های 1985 تا 1962 پرداخته که در آن به ویژه مسائل مربوط به علاقه شدیدش به هنر در آن دوره، طغیانش نسبت به پدر و قدرت نظامی‌اش به عنوان یک سرباز وظیفه و بعدها به عنوان یک سرباز در جنگ الجزایر را روایت می‌کند.

به گفته منتقدان گوویو در این کتاب سال‌های جوانی‌اش را به دقت زیر نظر گرفته و موشکافی کرده است. این کتاب دعوتی است به سوی آزادی.

در بخش رمان خارجی جایزه مدیسی به راچل کوشنر، نویسنده امریکایی کتاب «باشگاه مریخ» تعلق گرفت که رمانی است درباره طبقه مطرود جامعه امریکا. این کتاب توسط سیلوی شنیتر به فرانسه ترجمه شده است.

جایزه بخش مقاله‌نویسی نیز به استفانو مسینی برای اثر «برادران لهمان» رسید.

جایزه مدیسی یکی از جوایز معتبر فرانسوی است که در سال 1958 پایه‌گذاری شد و در آغاز تنها به نویسندگان خلاق فرانسوی که در دنیای ادبیات ناشناخته بودند جایزه می‌داد؛ اما از سال 1970 جایزه‌ای برای نویسندگان خارجی که آثارشان به زبان فرانسه ترجمه شده بود در نظر گرفته شد و در سال 1980 بخش مجموعه مقالات به آن افزوده شد.

در سال 2017 یانیک هائنل با رمان «برو تاجت را بچسب» در بخش رمان فرانسوی و «هشت کوه» نوشته پائولو کوگنتی در بخش رمان خارجی به عنوان برنده نهایی این جایزه تعیین شدند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267256