​عبدالوهاب الاسوانی، از مهم‌ترین رمان‌نویسان مصر درگذشت

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵
 
 
عبدالوهاب الاسوانی، رمان‌نویس مصری که در دنیای عرب به‌ عنوان شهسوار رمان مصر شهرت داشت پس از تحمل یک دوره بیماری در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از بوابه الاهرام- ایناس عبدالدایم، وزیر فرهنگ مصر در بیانیه‌ای درباره مرگ عبدالوهاب الاسوانی نوشت: «دنیای فرهنگ و ادبیات در مصر و در جهان عرب یکی از قهرمانان رمان را از دست داد. عبدالوهاب الاسوانی از شهسواران رمان مصر بود که از طریق نوشته‌هایش بخشی از سیمای فرهنگی جامعه مصر را به تصویر می‌کشید.»

اتحادیه نویسندگان مصری نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد:«ادیب و روشنفکر بزرگ از این دنیای فانی رخت بربست اما تاثیر آثارش در نسل‌های آتی ماندگار خواهد بود.»

عبدالوهاب الاسوانی در سال 1934 میلادی در استان الاسوان در جنوب مصر زاده شد و به خاطر شغل پدرش که تاجر بود به شهر ساحلی اسکندریه مهاجرت کرد و در آن‌جا با بزرگان و ادیبان زمانه‌‌اش آشنا شد و درس آموخت تا این‌که توانست در فرهنگ و ادب و تاریخ سرآمد شود و آثار ماندگاری را خلق کند.

 رمان «سلمی از اسوان» از مهم‌ترین آثار این نویسنده مصری است که در زمان انتشار آن در سال 1970 میلادی با استقبال و واکنش مثبتی در محافل فرهنگی اعراب رو‌به‌رو شد.

از دیگر آثار او می‌توان از رمان‌های «طوفان وزید»،« زبان تلخ»، «لبخند نامفهوم»، «اخبار دراویش»، «مورچه سفید» و «امپراطوری حمدان» که در آخرین روزهای ماه گذشته میلادی منتشر شد و مجموعه داستان‌های «مملکت مشاجرات خانوادگی»،«ماه دو چهره دارد» و «شالی از پارچه زرد» نام برد که برخی از آن‌ها به سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در مصر تبدیل شدند.

الاسوانی در طول زندگی حرفه‌ای خود موفق شد 11 جایزه عربی و مصری را به دست آورد که از آن جمله می‌توان به رتبه اول در 5 مسابقه داستان و جایزه تشویقی دولت در ادبیات اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270126