۲
 

شش میلیون عنوان کتاب خطی در این کتابخانه دانشگاهی

 
تاریخ انتشار : جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۳
 
 
کتابخانه دانشگاه دوبلین ایرلند با 6 میلیون عنوان کتاب بزرگترین کتابخانه‌ای این کشور محسوب می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتابخانه دانشگاه دوبلین ایرلند (www.ucd.ie)  با 6 میلیون عنوان کتاب بزرگترین کتابخانه‌ای این کشور محسوب می‌شود.
 
این کتابخانه دارای اتاق‌های متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها اتاقی به نام اتاق طولانی یا لانگ روم است که در قرن هجدهم میلادی ساخته شده است و در حال حاضر هزاران کتاب نایاب در آن نگهداری می‌شود.
 
این اتاق با چوب‌های تیره و خوش‌نقش به شکل بشکه‌‌ای تا سقف امتداد یافته و با سنگ مرمر تزیین‌ شده است.
 
کتابخانه کالج ترینیتی 180 کارمند دارد و تنها کتابخانه‌ای است که کتاب‌های منتشر شده در ایرلند را به صورت رایگان در خود جای می‌دهد. حتی کتاب‌های بریتانیا را نیز بدین صورت پذیرفته و نگهداری می‌کند.
 
اینجا محل دائمی نگهداری کتاب کلز است. این کتاب 4 انجیل از عهد جدید است که به لاتین روی پوست گوساله حک ‌شده است. اعضای کتابخانه دانشگاه دوبلین به‌طور همزمان می‌توانند به محتویات کتابخانه بیمارستان تالا و مدرسه اکیمنیکس در میلتون دسترسی داشته باشند.
 
با 6 میلیون کتاب، نسخه خطی، روزنامه ، مجله و ... آرشیو 400 ساله با محتوای دانشگاهی نیز در خود جای داده است. همچنین مجسمه‌سازان بزرگی مانند پیتر شی میکرز پیکره مشاهیر جهان (ارسطو، افلاطون، فرانسیس بیکن، هومر، شکسپیر، نیوتن و ...) را در کتابخانه ساخته و نصب کرده‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 286358
 


 
نظری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۱۴:۲۰:۰۵
6میلیون نسخه خطی غلط و نسخه کتاب در عنوان صحیح است. (230341)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۱۶:۳۱:۴۶
شش میلیون نسخه خطی مگه می شه ؟؟؟ (230342)