«چیکسا» به بازار کتاب آمد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۱۷
 
 
«چیکسا» منظومه بلند کرمانجی، سروده حسن روشان چندی پیش از سوی نشر شاملو راهی بازار کتاب شد. این شاعر دومین دفتر غزل‌های فارسی‌ خود را به دست چاپ سپرده است و گزیده‌ای از شعر امروز شبه قاره هند را آماده انتشار دارد.-
حسن روشان
 
حسن روشان

روشان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: اثر تازه منتشر شده من منظومه‌ای بلند با عنوان «چیکسا»  در 192 صفحه به وسيله انتشارات شاملو به چاپ رسیده است. این منظومه کرمانجی با رسم‌الخط کرمانجی، فارسی و لاتین منتشر شده و به معنای شب سرد و پر ستاره است.

وی ادامه داد: این منظومه مشتمل بر 500 بیت، در قالب مثنوی، حکایت از دست رفته‌ها و از دست دادن فرهنگ و عناصر بومی را شرح می‌دهد. به عبارت دیگر بیشتر حکایت دلدادگی‌ها به فرهنگ بومی و آداب و رسوم ما در گذشته را و این‌که این آداب به دلیل زندگی مدرن اغلب از بین رفته‌اند، روایت می‌کند.

این شاعر به تاریخ سرایش منظومه «چیکسا» اشاره کرد و گفت: این منظومه را در سال 1381 سروده بودم. در حال حاضر چاپ نخست آن به پایان رسیده است و مراحل انتشار چاپ دوم را طی می‌کند. این اثر همراه با لوح فشرده‌ای از دکلمه شعر با صدای من‌ و براساس موسیقی بومی خراسان شمالی توزیع می‌شود.

وی در ادامه از انتشار مجموعه شعر جدیدش خبر داد و افزود: پیش‌تر در سال 83 مجموعه غزل من با عنوان «جنگل، جدال قیچی اعداد بود و مه» از سوی انتشارات سخن‌گستر به چاپ رسید. در حال حاضر نیز دومین مجموعه غزلم توسط نشر شاملو در مشهد مراحل حروفچینی را طی می‌کند.

روشان درباره این مجموعه توضیح داد: این دفتر تعدادی از غزل‌های سروده شده از سال 83 به بعد و همچنین گزیده‌ای از غزلیات سال‌های پیش مرا شامل می‌شود که پیرامون موضوعات عاطفی و اجتماعی سروده شده‌اند.

وی درباره زبان این غزل‌ها اظهار کرد: زبان غزل‌های من برگرفته از زبان شعر خراسانی است. این غزل‌ها جزو غزل‌های معاصر به حساب می‌آیند؛ البته اعتقادی به تقسیم‌بندی‌های امروزی در زمینه غزل ندارم.

این شاعر در ادامه از ترجمه گزیده شعری از شاعران اردو زبان خبر داد و تشریح کرد: «شعر امروز شبه قاره» عنوان دیگر اثر آماده انتشار من است. این کتاب هنوز ناشر مشخصی ندارد. در این مجموعه نمونه اشعار 35 شاعر از شاعران 100 سال اخیر شبه قاره هند را از زبان اردو ترجمه کرده‌ام.

وی در پایان یادآور شد: این نمونه اشعار همراه با برش کوتاهی از زندگی هر شاعر در کتاب ارایه شده است.

حسن روشان متولد سال 1354 در روستای قزل قان بجنورد و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی است.

«موسیقی شعر شاملویی»، «گزاره‌های ناگزیر» (گزیده شعر امروز بجنورد)، «حدیث ماه و نخلستان» (گزیده شعر دفاع مقدس، ویژه شاعران بجنورد) و «جنگل، جدال قیچی اعداد بود و مه» عنوان آثار منتشر شده این شاعر هستند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 115253