كرام‌الديني:

«فرهنگ‌نامه‌ حيات وحش ايران» اصيل است

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۵۸
 
 
ناظر علمي «فرهنگ‌نامه‌ حيات وحش ايران (مهره‌داران)» اصيل بودن متن و تصاوير كتاب را مهم‌ترين ويژگي آن دانست و آن را مكملي براي كتاب و برنامه‌ي درسي مدارس معرفي كرد.-
«فرهنگ‌نامه‌ حيات وحش ايران» اصيل است
 

ناظر علمي «فرهنگ‌نامه‌ حيات وحش ايران (مهره‌داران)» در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اصيل بودن اين اثر را مهم‌ترين ويژگي آن دانست و افزود: متن كتاب را كساني نوشته‌اند كه سال‌ها در حوزه حيات وحش تحقيق و پژوهش كرده‌اند. عكس‌ها و تصاوير اين كتاب هم اصيل هستند و از عكاسان خريداري شده‌اند.

«محمد كرام‌الديني» درباره تمايزات اين كتاب با آثار مشابه گفت: درباره‌ بعضي از مهره‌داران ايران همچون پستانداران و پرندگان تأليفاتي انجام شده اما كتابي وجود ندارد كه به طور جامع به همه گونه‌هاي مهره‌داران مانند دوزيستان پرداخته باشد. با توجه به كمبود كتاب در حوزه حيات وحش ايران، اين كتاب اثري منحصر به‌فرد به شمار مي‌رود.

اين محقق، يكي ديگر از اختصاصات «فرهنگ‌نامه حيات وحش ايران» را اين‌گونه معرفي كرد: كساني كه بر روي تنوع زيستي كار مي‌كنند گلايه دارند كه مردم و به‌ويژه نوجوانان، تنوع زيستي كشورشان را نمي‌شناسند اما مساله اين است كه خود دانشگاهيان نيز تا كنون تلاشي براي شناساندن تنوع زيستي انجام نداده‌اند. اين كتاب مسايل دانشگاهي رشته‌ زيست‌شناسي را با زباني ساده و قابل فهم به مخاطب ارايه كرده است.

وي ادامه داد: در بسياري آثار مشابه، جانوران به صورت علمي معرفي شده‌اند، به عنوان مثال رده‌بندي سيستماتيك حيوانات در كتاب آمده كه خواننده را گيج مي‌كند اما اين كتاب به گونه‌اي طراحي شده كه مخاطب را جذب كند.

نويسنده‌ كتاب‌هاي زيست‌شناسي مقطع دبيرستان درباره‌ي لزوم مطالعه‌ آثاري با موضوع حيات وحش ايران توضيح داد: كشور ايران منابع طبيعي مختلفي دارد. نفت، فلزات و كاني‌ها از آن جمله‌اند. حيات وحش نيز از جمله منابعي است كه بيشتر افراد از آن غافلند. ما در زيست‌شناسي همه موجودات زنده را به صورت يك سيستم مي‌بينيم. سيستمي كه اگر به يكي از اجزاي آن توجه نشود بقيه‌ اجزاي آن نيز آسيب مي‌بينند. خود ما هم جزئي از اين سيستم هستيم و اگر اين سيستم به هم بخورد، زندگي ما نيز در معرض خطر قرار مي‌گيرد.

كرام‌الديني در پايان اظهار كرد: در تاليف اين كتاب به كتاب‌هاي درسي هم توجه شده است. خود من كارشناس دفتر تاليف كتاب‌هاي درسي هستم و خواه ناخواه با كتاب‌هاي درسي آشنايي دارم. متاسفانه مساله اكولوژي، محيط زيست و حيات وحش در كتاب‌هاي درسي ناديده گرفته شده و به شكلي كه بايد و شايد به آن پرداخته نشده است. «فرهنگ‌نامه‌ حيات وحش ايران (مهره‌داران)» مي‌تواند به عنوان مكملي براي كتاب‌ها و برنامه‌ درسي در نظر گرفته شود.

در نخستين روز هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران، دست‌اندركاران توليد «فرهنگ‌نامه‌ حيات وحش ايران (مهره‌داران)» تجليل شدند.

«فرهنگ‌نامه‌ حيات وحش ايران» را انتشارات طلايي نخستين‌بار در سال 1388 منتشر كرد و از آن زمان تا كنون اين فرهنگ‌نامه 7 جايزه مختلف هم‌چون جايزه‌ كتاب سال جمهوري اسلامي ايران را كسب كرده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 121752