گفت‌وگو با دبیر اين انجمن به بهانه «روز جهانی نوجوان»

محسن هجری: توجه به نوجوانان در دستور کار انجمن نویسندگان کودک و نوجوان قرار می‌گیرد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۲۰
 
 
محسن هجری، دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و نویسنده‌ کتاب‌های کودک و نوجوان یکی از مشکلات موجود در این حوزه را شناخت ‌ناکافی از نوجوانان دانست و اظهار کرد: توجه به نوجوانان در دستور کار انجمن نویسندگان کودک و نوجوان قرار می‌گیرد.-
محسن هجری
 
محسن هجری

محسن هجری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره برنامه‌های احتمالی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به مناسبت روز جهانی نوجوان اظهار کرد: انجمن به مناسبت این روز تدارک خاصی ندیده است اما تاکیدی که اعضای انجمن دارند این است که مخاطب نوجوان حساسیت‌های ویژه‌ای دارد که به نوعی او را از مخاطب کودک مهم‌تر می‌کند و توجه به این گروه از مخاطبان را در اولویت قرار می‌دهد.

دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان افزود: ما توجه به نوجوانان را در دستور کار هیات مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان قرار می‌دهیم تا ببینیم که چه کارهایی می‌شود برای مخاطبان این گروه سنی انجام داد.

هجری درباره دلیل اهمیت مخاطبان این گروه سنی گفت: این گروه سنی با فاصله‌ای نه چندان طولانی آماده ورود به جامعه و مسوولیت‌پذیری می‌شوند. روز نوجوان می‌تواند بهانه‌ای باشد تا برنامه‌ریزی جدی‌تری برای مخاطبان این گروه سنی صورت پذیرد.

این نویسنده‌ کتاب‌های کودک و نوجوان، یکی از مشکلات موجود در حوزه نوجوان را شناخت ‌ناکافی از نوجوانان دانست و دراین‌باره گفت: متاسفانه جامعه به این گروه سنی رسمیتی نمی‌دهد؛ همه تصور می‌کنند که نوجوانی سنی در حال گذار است اما هویت این گروه در حال گذار تعریف نمی‌شود.

وی افزود: ما با گروهی مواجهیم که به راحتی با هنجارهای اجتماعی کنار نمی‌آید. پیروی و تبعیت‌پذیری این مخاطبان به اندازه بزرگسالان نیست ودر ارتباط با بزرگترها و نظام سیاسی جامعه دچار چالش می‌شوند چون هنجارستیزی و هنجارگریزی یکی از ویژگی‌های این گروه سنی است.

نویسنده‌ رمان نوجوان«چشم عقاب» با بیان تاثیرات منفی بی‌توجهی به ویژگی‌های طبیعی نوجوانان، در این‌باره توضیح داد: اگر این ویژگی‌های نوجوانان را درک نکنیم در برخورد با آن‌ها دچار افراط و تفریط می‌شویم. بعضی‌ها ویژگی‌های طبیعی نوجوانان را به دلیل عناد آن‌ها با ارزش‌ها می‌دانند و با نوجوانان تند برخورد می‌کنند.

دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره رسالت نویسندگان کتاب‌های ویژه نوجوانان اظهار کرد: نویسنده آموزگار و مربی نیست. او هنرمندی است که باید تلاش کند با بیان غیرمستقیم نیازهای مخاطب را پاسخ دهد. نویسندگان می‌توانند از زاویه دیدی هنری و ادبی مسایل و ارزش‌هایی را مطرح کنند و آن‌ها را به طرف ارزش‌های انسانی و اخلاقی هدایت کنند.

وی ادامه داد: نویسندگان کتاب‌های نوجوان باید به شخصیت این گروه سنی احترام بگذارند. نوجوان خواهان هیجان، حادثه، عشق‌ورزی و نواندیشی است و تکرار و تحکم را دوست ندارد اگر نویسنده این ویژگی‌ها را درک نکند لباس آموزگار را بر تن می‌کند و از نوجوان فاصله می‌گیرد.

روز جهانی نوجوان به طور رسمی از سال 2000 برگزار می‌شود و هر سال یکی از مسايل مهم مربوط به نوجوانان را به عنوان موضوع روز جهانی نوجوان مطرح می‌کند. پیام امسال روز جهانی نوجوان، «با مشارکت نوجوانان جهانی بهتر بسازیم» است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 146084