تا پايان سال منتشر مي‌شود

آيين‌ها و آداب و رسوم آذربايجان غربي

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۸۶ ساعت ۱۰:۳۹
 
 
سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري آذربايجان غربي از انتشار آيين‌ها، آداب و رسوم و مراسم مردم‌شناسي اين استان تا پايان سال خبر داد.
حسن سپهرفر
 
حسن سپهرفر
حسن سپهرفر سرپرست بخش پژوهش‌هاي مردم‌شناسي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري آذربايجان غربي با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) گفت: قصه‌هايي از آذربايجان غربي با عنوان «ناغيل‌لر» كه شامل 20 داستان  محلي كوتاه است در يك مجموعه با همكاري سيروس علي‌اكبرزاده تا پايان اسفندماه منتشر مي‌شود.

وي افزود: «آيين‌ها و مراسم نوروز در اروميه» نيز عنوان كتابي است كه آخرين مراحل چاپ را طي مي‌كند و براي سال نو در دسترس علاقه‌مندان و گردشگران قرار خواهد گرفت. 

سرپرست بخش مردم‌شناسي خاطرنشان كرد: همچنين مراسم و آيين‌هاي ماه محرم در شهرستان اروميه منتشر خواهد شد تا پژوهشگران و مردم‌شناسان با اين آيين و مراسم بيشتر آشنا شوند.

وي افزود: كتابي نيز با عنوان «ادب عامه در آذربايجان غربي» در دست تدوين است كه توسط پژوهشگران منطقه گردآوري خواهد شد.

سپهرفر يادآور شد: تعدادي از پژوهش‌هاي انجام گرفته تا اواخر خرداد ماه سال 87 منتشر مي‌شود و اين بخش در نظر داد تعدادي از پژوهش‌هاي انجام گرفته در سال‌هاي قبل را به چاپ برساند كه در همين راستا قرارداد نشر داستان‌ها منعقد شده و ساير پژوهش‌ها نيز در دست آماده سازي است. 

وي به اهداف بخش پژوهش‌هاي مردم‌شناسي اشاره كرد و گفت: يكي از اهداف بخش پژوهش‌هاي مردم‌شناسي، فرهنگ‌سازي در زمينه ميراث معنوي و آشنايي مردم با برخي از آداب و رسوم در حال فراموشي است. 

سرپرست بخش مردم‌شناسي يادآور شد: يكي از ويژگي‌هاي‌ بارز داستان‌ها اين است كه بعضي از آنها با داستان‌هاي خارجي تطبيق پيدا كرده و از ايران به مرزهاي خارجي راه يافته است. 

سپهرفر به انتشار دو كتابچه با عنوان قره‌كليسا و شب‌چله اشاره كرد و گفت: در همين راستا پس از انجام پژوهش‌هايي در اين زمينه آيين دو مراسم قره‌كليسا و شب‌چله، در قالب كتابچه تهيه و در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

وي افزود: ایام حضور در قره کلیسا به اعمای و مراسم عبادی و مذهبی ارامنه که در سه روز برگزار می‌شود پرداخته شده است. همچنين
کتابچه آیین‌ها و مراسم شب یلدا تحت عنوان «چیلله گئجه سی»  به آداب و رسوم شب چله اشاره كرده است.

وي در ادامه خاطر نشان كرد: همچنين براي حفظ هويت‌هاي فرهنگي، برخي از ترانه‌ها، ‌مثل‌ها، و داستان‌هاي كودكانه به زبان محلي پس از بررسي و انتخاب موضوعات مورد نظر همراه با CD صوتي مربوطه به چاپ خواهد رسيد.

پژوهش در آيين‌ها و آداب و رسوم آذربايجان غربي توسط سيروس علي‌اكبرزاده، رسول بابازاده و حسن سپهرفر گردآوري شده و از سوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي منتشر خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 15271