نقش کتاب در سریال‌های تلویزیون کجاست؟/4

دهقان‌نسب: سریال‌های جذاب ایرانی مخاطب را به سمت کتابخوانی می‌کشانند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۴۰
 
 
حبیب دهقان‌نسب، بازیگر سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که اگر سریالی از منظر ساختاری جذاب باشد و برای مخاطب طرح سوال کند، می‌تواند زمینه‌های مطرح شدن موضوع کتاب را فراهم کند و از این طریق بيننده را به سمت مطالعه بیشتر برای یافتن پاسخ پاره‌ای سوال‌ها سوق دهد.-
حبیب دهقان‌نسب
 
حبیب دهقان‌نسب

دهقان‌نسب، بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در پاسخ به این سوال که «آیا سریال‌های تلویزیونی ایرانی تا به امروز تاثیری بر رشد فرهنگ مطالعه در ایران داشته‌اند یا خیر؟» گفت: درباره تاثیر سریال‌های تلویزیونی فرهنگ کتابخوانی در میان مخاطبان باید یک کار پژوهشی میدانی صورت گرفته و از نتیجه آن برای برنامه‌ریزی‌های فرهنگی استفاده شود. 

وی افزود: نظر خود من به عنوان کسی که در عرصه بازیگری فعالیت می‌کند، این است که تمام سریال‌ها به صورت بالقوه قابلیت تاثیرگذاری بر مخاطب را در زمینه کتابخوانی دارند، اما این تاثیرگذاری با شرایطی ایجاد می‌شود. 

این هنرمند در ادامه به شرایط این تاثیرگذاری اشاره کرد و گفت: عنصر جذابیت در ساختار سریال‌ مهم است. اگر سریال جذاب نباشد، هیچ انگیزه‌ای در مخاطب از منظر کتابخوانی ایجاد نخواهد کرد. 

دهقان‌نسب در ادامه در پاسخ به این سوال که «سریال‌های جذاب چگونه بر کتابخوان شدن مخاطب تاثیر می‌گذارند؟» گفت: سریال‌های جذاب در مخاطب طرح سوال مي‌كند و او را مجبور می‌سازد برای یافتن پاسخ این سوال‌ها به مطالعه روی بیاورد. 

دهقان‌نسب همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که «تاثیر مطالعه در ارایه مطلوب «نقش» توسط بازیگران، به ویژه در سریال‌های تاریخی، تا چه حد است؟» گفت: پاسخ این سوال واضح است. مطالعه در ارایه مطلوب نقش تاثیر بسیار مهمی دارد. ممکن است یک رمان یا شعر یا نمایشنامه در فهم دقیق «نقش» به بازیگر کمک بسیاری کند. 

وی در ادامه با اشاره به فیلمنامه سریال تاریخی «مختارنامه» گفت: داود میرباقری اشراف بسیاری به تاریخ اسلام و مقاطع مختلف آن دارد. او به دلیل حساسیت بسیار بر فیلمنامه آثارش مطالعه و تحقیق زیادی مي‌كند و از مشاوره بسیاری از علمای تاریخ سود می‌برد. بنابراین متن سریال‌های او مبنای محکم و دقیقی برای بازیگر دارد. 

دهقان‌نسب در ادامه در پاسخ به این سوال که «میزان مطالعه‌اش برای ارایه نقش یزید ابن انس در سریال مختارنامه چقدر بوده؟» گفت: من برای این نقش چندین جلد کتاب «مختارنامه» و کتاب‌های تحقیقی درباره شخصیت و قیام مختار از کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امانت گرفته و مطالعه کردم. 

وی افزود: زمانی که من فیلمنامه سریال «مختارنامه» را مطالعه کردم، تصورم بر این بود که این شخصیت را خود نویسنده برای ایجاد هیجان و مسایل دراماتیک خلق کرده است، اما با خواندن آن منابعی که عرض کردم متوجه شدم که «یزید ابن انس» یک شخصیت تاریخی واقعی است. «ابن انس» از شيعيان و معتمدان مشهوری است که مختاربن ابوعبيد ثقفی به قيام خويش دعوت کرده بود. 

دهقان‌نسب در پایان گفت: آن‌گونه که می‌دانم اکنون وضعیت صنعت چاپ و نشر در ایران حال و روز خوشایندی ندارد و تاسف بار است. شمارگان هزار نسخه کتاب‌ها به هیچ عنوان زیبنده جمعیت 75 میلیون نفری ایران نیست. امیدوارم مسوولان امر به هر طریق ممکن در بهبود این وضع بکوشند. 

حبيب دهقان نسب متولد 1328 شيراز، فارغ‌التحصيل بازيگری و كارگردانی تئاتر از دانشكده هنرهای زيبای دانشگاه تهران است. 

سریال‌های تاریخی که دهقان‌نسب در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته عبارتند از «امام علی علیه‌السلام» و «مختارنامه» هر دو به کارگردانی داود میرباقری، «حجر ابن عدی» به کارگردانی تاجبخش فناییان، «تنهاترین سردار» و «ولایت عشق» هر دو به کارگردانی مهدی فخیم‌زاده. 

«بیداری رویاها»، «سگ کشی»، «سفر به چزابه»، «نسل سوخته»، «زمانه» و «عبور از تله» نام برخی از فیلم‌های سینمایی اکران شده با بازی حبیب دهقان‌نسب است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 159326